Długołęka

    Nieznany Nieznana

Długołęka

Postprzez Booty » 25 maja 2008, 18:28

Długołęka – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wrocławskim, w gminie Długołęka przy drodze krajowej nr 8 . Długołęka leży nad prawym dopływem rzeki Dobrej - potokiem Toporem. Wieś znajduję się ok. 7 km od stolicy województwa dolnośląskiego Wrocławia.

W latach 1945-1951 Długołęka administracyjnie wchodziła w skład gminy Zakrzów w powiecie oleśnickim.W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wrocławskiego.

Miejscowość jest siedzibą gminy Długołęka.

Pierwsze wzmianki o Długołęce pochodzą z końca XIII wieku. Występujące w najstarszych dokumentach nazwy:Dlugolanka (1300), Langewesin (1361), Longum Pratum (1376), Langewezen (1478), villa Langewisse (1486), Langewiese lub Langenwiesen (od 1578), Langewiese (od połowy XIX w.) oznaczają "długą łąkę". Po II wojnie światowej Komisja Ustalania Nazw Miejscowych ustaliła obecną nazwę Długołęka

Obecnie Długołęka jest wsią z liczbą ok. 2620 mieszkańców. Większość ulic jest skanalizowana. Kilka dróg jest wyłożonych asfaltem i wybrukowanych. Wiele dróg jednak wymaga remontu, zbudowania chodnika i zamontowania oświetlenia. W środku wsi są dwa małe stawy, które leżą przy ulicy stawowej. Po tym jak w 2000 i 2005 r. zostały wyremontowane są jedną z ozdób wsi. Obecnie nieliczni już ludzie zajmują się rolnictwem choć prowadzonych jest jeszcze kilka gospodarstw rolnych.

Główny ruch we wsi skupia się przede wszystkim przy ulicy Broniewskiego (nie uwzględniając drogi krajowej) ze względu na pawilon handlowy oraz kilka sklepów skupionych w na tej ulicy.

W Długołęce znajduje się wiele firm m.in hurtownia Selgros, McDonald's, salony samochodowe: Renault - Dacia, Land Rover, Citroën, Volvo Truck Center, Auto Forum Group; salon meblowy Gawin, Polskie Składy Budowlane, HEWEA, betoniarnia Betard, TBG. We wsi jest kilkanaście sklepów, piekarnia, apteka, hotel, kilka salonów fryzjerskich oraz inne zakłady usługowe.

źródło: wikipedia.pl
Ostatnio edytowano 27 maja 2008, 17:26 przez Booty, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Booty
 
Posty: 393
Dołączył(a): 19 maja 2008, 15:41
Lokalizacja: Długołęka

Reklama

Powrót do DługołękaKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników