Dworzec Świebodzki: kiedy koniec handlowania?

Wrocław, Oleśnica, sąsiednie gminy, powiat. Co się dzieje obok nas? Miejsce na wiadomości z regionu, dyskusje.
    Nieznany Nieznana

Dworzec Świebodzki: kiedy koniec handlowania?

Postprzez Bray » 26 gru 2008, 17:48

Dworzec Świebodzki: kiedy koniec handlowania?

Targowisko na wrocławskim Dworcu Świebodzkim miało działać tylko do końca tego roku. Jednak z powodu zapaści na rynku nieruchomości nikt nie chce kupić należącego do PKP terenu i zagospodarować go na nowo - coniedzielne wielkie handlowanie potrwa więc jeszcze co najmniej sześć miesięcy

Tereny przy dworcu należą do najatrakcyjniejszych w mieście. Blisko stąd do Rynku, a miasto zgodziło się, by - z wyjątkiem uciążliwych zakładów przemysłowych - mogło tu powstać niemal wszystko. W kwietniu kolej i władze Wrocławia ustaliły, że zaniedbany teren zmieni się w nowoczesne centrum z biurowcami, mieszkaniami, hotelami i częścią handlowo-usługową. Działkami na 29-hektarowym terenie zainteresowanych było już kilka firm. O warunki zabudowy pytali Amerykanie, Hiszpanie, Niemcy i duża polska firma z branży deweloperskiej. Jednak spadające ceny nieruchomości i niski popyt na nowe lokale spowodowały, że spółki zawiesiły lub chwilowo wycofały się z dalszych rozmów.

Teraz na terenie wokół dworca działa wielkie targowisko. Już od ponad 10 lat można tu kupić prawie wszystko: najwięcej jest stoisk z odzieżą, ale są też meble, perfumy, elektronika i chemia gospodarcza. Targowisko miało funkcjonować do 31 grudnia. Będzie jednak czynne nadal. Jak długo? Może nawet pół roku.

Tadeusz Szulc, dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP we Wrocławiu: - Musimy jeszcze dopracować koncepcję zagospodarowania terenu. To potrwa ok. dwóch miesięcy, choć niektóre inwestycje można by rozpocząć już na podstawie obecnych planów.

Prędzej czy później targowisko przestanie istnieć. Co wtedy?

Kupców czekają przenosiny na teren Dolnośląskiej Giełdy Hurtu Rolno-Spożywczego przy Giełdowej. Trudno znaleźć kogoś, kto byłby z tej perspektywy zadowolony.

Hanna Wróbel handluje na Świebodzkim ubraniami: - Na Giełdowej lepsza jest tylko infrastruktura. Teren jest ogrodzony i utwardzony, jest czysto i bezpiecznie. Ale za to musielibyśmy płacić dużo wyższe placowe. Poza tym tam jest fatalny dojazd, mało autobusów, a tramwajów nie ma w ogóle. Odwiedzający muszą płacić za wstęp. A Świebodzki jest w centrum i wchodzi się za darmo.

Jadwiga Skolar w każdą niedzielę przyjeżdża ze swoim towarem z Legnicy: - Ludzie przychodzą tutaj, bo jest taniej niż w sklepach. My zaś sprzedajemy taniej, bo sami mamy niższe koszty.

Z tego, że kiedyś targowisko zostanie przeniesione, nie są też zachwyceni kupujący.

Mateusz Niedbała: - W niedzielę okolice wokół dworca są strasznie zakorkowane, a po bazarze zawsze jest pełno śmieci. Ale z drugiej strony, nie wyobrażam sobie, żebym po kilka rzeczy dojeżdżał na drugi koniec miasta. Chodziłem kiedyś na Niskie Łąki. Kiedy targowisko zostało stamtąd przeniesione w okolicę centrum handlowego Korona, to nigdy tam nie byłem. Teraz najlepsze miejsce do handlowania i kupowania to właśnie Dworzec Świebodzki. Lepszego nigdy nie będzie.

Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław
Avatar użytkownika
Bray
 
Posty: 817
Dołączył(a): 19 maja 2008, 15:32
Lokalizacja: Długołęka

Reklama

    Nieznany Nieznana

Re: Dworzec Świebodzki: kiedy koniec handlowania?

Postprzez Booty » 26 gru 2008, 19:33

Słyszałem, że po zamknięciu, mają przenieść targowisko do Kiełczowa (osiedle kiełczowskie) gdzieś tam, za cmentarzem.
Avatar użytkownika
Booty
 
Posty: 393
Dołączył(a): 19 maja 2008, 15:41
Lokalizacja: Długołęka

    Nieznany Nieznana

Re: Dworzec Świebodzki: kiedy koniec handlowania?

Postprzez Bray » 26 gru 2008, 21:26

Hmm, dla nas bliżej, ale jak tam przeniosą to już nie będzie to samo. To jeden z placów, na którym najczęściej bywam. Kiedyś jeszcze na niskich łąkach ale jak zmienił lokalizację to już nie. Szkoda trochę ale przynajmniej będzie tam porządek.
Avatar użytkownika
Bray
 
Posty: 817
Dołączył(a): 19 maja 2008, 15:32
Lokalizacja: Długołęka

    Nieznany Nieznana

Re: Dworzec Świebodzki: kiedy koniec handlowania?

Postprzez Gość » 27 gru 2008, 14:09

Tez słyszałem ze miedzi PZL Hydral a oś Kiełczowskim ma powstać nowa lokalizacja targowiska Dworca Świebodzkiego , ale ile w tym prawdy to czas pokaże , ale jedynie co wiemy to prawdą jest ze wykonywane sa prace budowlano/rozbiórkowe , a mianowicie odsłaniane sa bunkry które były zasłonięte zwałami ziemi i drzewami http://img186.imageshack.us/my.php?image=bunkry1re9.jpg]stare zdjęcie lotnicze, tak czy inaczej coś jest planowane i nie tylko w tym jednym miejscu ale i od strony Psie Pola na wysokości szkoły LZN (prawdo podobnie baza przeładunkowa tirów ) MAPA
1- prawdo podobna nowa lokalizacja placu targowego
2- teren Hirsch
3- drugi plac budowy, podobno baza przeładunkowa
zoom Mapa Wrocławia
Gość
 


Powrót do Z regionuKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników