Na quady będą obowiązywać prawa jazdy

Tutaj można porozmawiać na tematy niezwiązane z naszą gminą i wyżej wymienionymi działami. Dyskusje, konwersacje, rozmowy - ze wszystkimi i o wszystkim.
    Nieznany Nieznana

Na quady będą obowiązywać prawa jazdy

Postprzez Bray » 19 lis 2008, 15:34

Na quady będą obowiązywać prawa jazdy

Pod obrady Sejmu powinien w najbliższym czasie trafić projekt ustawy, w którym znajdą się uregulowania prawne dotyczące osób kierujących quadami.

Takie zapewnienie przekazał Januszowi Mikuliczowi, legnickiemu posłowi Platformy Obywatelskiej, Tadeusz Jarmuziewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

To odpowiedź ministerstwa na interpelację, którą poseł Mikulicz złożył na naszą prośbę. Od kilku miesięcy walczymy bowiem o to, by w polskich przepisach zlikwidować obecne luki, dzięki którym coraz popularniejszymi na naszych drogach quadami można m.in. jeździć bez kasku, a prowadzić je mogą nawet małe dzieci.

W projekcie ustawy, który jest już niemal gotowy, znalazły się zmiany, które powinny wreszcie poprawić bezpieczeństwo. Na quady będą m.in. obowiązywać prawa jazdy i dolna granica wieku. Dopiero od tej chwili uprawnienia będzie można uzyskać.
- Nowa kategoria prawa jazdy AM będzie uprawniała do kierowania motorowerami i czterokołowcami, tak zwanymi lekkimi, których masa nie przekracza 350 kilogramów, a maksymalna prędkość to 45 kilometrów na godzinę - wyjaśnia Jarmuziewicz.

Ministerstwo właśnie ustala z innymi resortami, jaką dolną granicę wieku dla kierowców lekkich quadów wyznaczyć. Wiadomo, że dla motorowerów nie będzie to mniej niż 14 lat. Natomiast o uprawnienia na quady o dużej masie, mogące rozwijać znaczne prędkości, będzie się można starać dopiero po ukończeniu 16. roku życia. Czyli quadami nie będą mogły kierować dzieci.
- Mam nadzieję, że proponowane zmiany poprawią bezpieczeństwo w ruchu quadów - mówi Tadeusz Jarmuziewicz. O uprawnienia na duże quady będzie można się starać dopiero w wieku 16 lat.

Poseł Janusz Mikulicz nie ukrywa, że cieszą go zapowiedziane zmiany.
- Jednak wiem też, że żadne przepisy nie poprawią bezpieczeństwa, jeżeli rozsądkiem nie wykażą się ludzie - tłumaczy nam poseł. - Dlatego chciałbym zaapelować między innymi do rodziców, żeby nie pozwalali dzieciom korzystać z takich pojazdów bez opieki - mówi parlamentarzysta.
Po naszych publikacjach, interpelację w sprawie quadów skierował też do Parlamentu Europejskiego europoseł Krzysztof Hołowczyc.

http://wroclaw.naszemiasto.pl/wydarzenia/924306.html
http://mojadlugoleka.blogspot.com - Strona miejscowości Długołęka -
http://dietpharmacy.pl - Polecany dietetyk z Długołęki
Avatar użytkownika
Bray
 
Posty: 817
Dołączył(a): 19 maja 2008, 15:32
Lokalizacja: Długołęka

Reklama

    Windows XP Firefox

Odp.: Na quady będą obowiązywać prawa jazdy

Postprzez Robert Bagiński » 26 paź 2010, 12:22

Zapewne rozwiąże bardziej problem z luką jaka jest w przypadku motorowerów, ponieważ ilość tych jednośladów jest nieporównywalnie większa niż Quadów .
Tak na prawdę to posiadacze quadów po wprowadzeniu w życie ustawy, niewiele się dla nich zmieni. Dotknie to małej liczby poruszających się po drogach Quadami, która zapewne posiada już uprawnienia.
Z pozostałością będzie podobnie jak w przypadku nie małej ilości motocykli na które użytkownicy nie potrzebują żadnych uprawnień.
Robert Bagiński
 
Posty: 58
Dołączył(a): 26 paź 2010, 09:12

    Windows XP Firefox

Odp.: Na quady będą obowiązywać prawa jazdy

Postprzez sadam » 26 lis 2010, 16:34

Na rowery też prawo jazdy, nie znajomość przepisów jest u nas plagą!
sadam
 
Posty: 4
Dołączył(a): 26 lis 2010, 16:23


Powrót do Na każdy tematKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników