
O obwodnicy
Obwodnica wschodnia Wrocławia - planowana obwodnica biegnąca przez tereny powiatu wrocławskiego wzdłuż południowej i wschodniej granicy Wrocławia, sporadycznie przechodząca przez obszar miasta.
Wraz z Autostradową Obwodnicą Wrocławia A8 oraz tzw. Łącznikiem Długołęka i fragmentem autostrady A4 tworzyć będzie zamknięty pierścień o średnicy 15-20 km. Droga ma mieć status drogi wojewódzkiej i ma służyć zarówno lepszemu wzajemnemu skomunikowaniu silnie rozwijających się miejscowości powiatu leżących na południowo-wschodnim obrzeżu Wrocławia, jak i części ruchu tranzytowego.
------------------
Sejmikowi radni Prawa i Sprawiedliwości krytykują zarząd województwa za opieszałość przy budowie wschodniej obwodnicy Wrocławia. I organizują akcję zbierania podpisów pod apelem o przyspieszenie inwestycji
Apel radnych związany jest z zapowiedzią władz województwa, że do 2012 roku zostanie oddany zaledwie jeden z czterech odcinków trasy Bielany-Łany-Długołęka.
- Przed wyborami Platforma Obywatelska obiecywała, że priorytetem będzie budowa wschodniej obwodnicy Wrocławia. Tymczasem w ciągu ostatnich dziewiętnastu miesięcy zarząd nie zrobił nic w sprawie tej inwestycji. Nie reaguje na nasze apele, może posłucha w takim razie mieszkańców - mówi Paweł Hreniak, przewodniczący klubu PiS w sejmiku wojewódzkim. PiS wkrótce ma ruszyć ze zbieraniem podpisów we Wrocławiu, będzie można je składać też w biurach poselskich oraz siedzibie partii.
Grzegorz Roman (PO), członek zarządu województwa, uważa akcję zbierania podpisów przez PiS za polityczną, ale cieszy się z niej: - Bardzo dobrze, że zbierają podpisy. Może, gdy będzie widać poparcie mieszkańców, zapadną konkretne decyzje.
Chodzi o to, kto sfinansuje inwestycję. Pieniędzy potrzebnych na jej budowę samorząd nie ma i nie może też liczyć na dotację z Unii Europejskiej, bo inwestycja realizowana jest na obszarze Natura 2000.
Dlatego od kilku miesięcy zarząd zabiega o to, by wschodnia obwodnica Wrocławia została wpisana przez Ministerstwo Infrastruktury jako ciąg drogi krajowej 94. Wówczas inwestycja byłaby finansowana za pieniądze z budżetu państwa.
Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław
http://miasta.gazeta.pl/wroclaw/1,87947,5239972.html