Pałac w Szczodrem - artykuł

    Nieznany Nieznana

Pałac w Szczodrem - artykuł

Postprzez Bray » 14 lip 2008, 15:48

Ups..poprzedni temat mi się przypadkowo skasował.

Dzięki temu artykułowi dowiecie się co się stało z pałacem Sybilli w Szczodrem.

Szczodrą ręką

Zabytkowy pałac w Szczodrem wraz z otaczającym go parkiem, gmina Długołęka odstąpiła prywatnej spółce za 600 tys. zł. Kilka lat później, ten sam obiekt, ale już w znacznie gorszym stanie, nowy właściciel sprzedał za cenę niemal dwa razy wyższą!

Przedstawiciele Długołęki, pozbywając się pałacu, podpisali niekorzystną dla gminy umowę, łamiąc przy okazji sporo przepisów. Tak twierdzi obecna wójt, Agnieszka Łebek.
- Nie ma żadnych dokumentów przetargowych! Co więcej: nie ma uchwały zarządu o sprzedaży pałacu - wylicza A. Łebek. - Umowa zawarta z pierwszym właścicielem jest też bardzo niekorzystna dla gminy.
Efekt? Atrakcyjny teren leży odłogiem. Pałac, użytkowany do końca lat 90., teraz straszy zabitymi oknami i drzwiami. Gmina ma kilka kosztownych zobowiązań, których realizacji może domagać się nowy właściciel. Agnieszka Łebek zapowiada, że chce podważyć akty notarialne spisane podczas kolejnych sprzedaży obiektu.

Sprzedani z zamkiem

Imponującą rezydencję w Szczodrem książę oleśnicki wybudował w XVII wieku dla swojej żony Sybilli. Dziś został jedynie fragment gmachu głównego, w którym w latach 80. mieścił się Ośrodek Doskonalenia Kadr Urzędu Województwa Wrocławskiego i Miasta Wrocławia oraz oficyna, w której mieszkają do dziś dawni pracownicy PGR.
- Sprzedali nas razem z zamkiem - mówi Zofia Jasiewicz, lokatorka z oficyny. - Nowego właściciela nigdy nie wiedziałam. Włosi, którzy pierwsi kupili pałac, to raz tu byli: mówili, że nam się krzywda nie stanie. Obiecywali mieszkania, ale słuch po nich zaginął. Zofia Jasiewicz mieszka w pałacu 30 lat. - Jeszcze w 1988 r. był duży remont - wspomina. - Później nowy właściciel zabił okna, drzwi i tak posiadłość niszczeje już 10 lat.

Powrót Sybilli

Pałac w Szczodrem, wraz z 8,5-hektarowym parkiem i stawem, gmina Długołęka wystawiła na sprzedaż w 1992 r. Cena wywoławcza obiektu wynosiła 599 tys. zł (5 mld 990 mln przed denominacją). Nie wiadomo, kto stanął do przetargu i ile osób było zainteresowanych nieruchomością, ale walka nie była zbyt zażarta, skoro zwycięzca - wrocławska spółka „Sybilla” - podbiła cenę tylko o 1 tys. zł i dostała pałac.
- Jedyny dokument, jaki zachował się w gminie w związku ze sprzedażą pałacu, to oferta tej właśnie spółki, wówczas jeszcze „w organizacji”, jak to określono - mówi Agnieszka Łebek. - Oferta informuje, że spółka zawiązała się w celu kupna pałacu w Szczodrem!

Korzystnie dla kupujących

„Sybilla” w akcie notarialnym zobowiązała się, że pałac odbuduje i wyremontuje, jednak prace miała zacząć dopiero wtedy, gdy gmina spełni kilka warunków: m.in. skomunalizuje teren ogrodów przypałacowych i wniesie go do spółki w zamian za 10 proc. udziałów. Ponadto, zrealizuje inwestycje hydrologiczne wokół terenu kupionego przez spółkę, ureguluje odpływ ścieków, przekaże spółce nieodpłatnie tereny, na których będzie można wybudować mieszkania dla dotychczasowych lokatorów pałacu i pomoże w ich przesiedleniu.
- To prawda, warunki były bardzo korzystne - przyznaje Fabrizio Bosetti, który podpisywał umowę w imieniu spółki.
- W dokumentach nie ma śladu, by gmina podjęła jakiekolwiek kroki, by wywiązać się z umowy. Termin minął w 1994 roku! - mówi Agnieszka Łebek. - Zadziwiające w tej sytuacji jest również to, że spółka ”Sybilla” nigdy nie upomniała się w gminie o swoje.
- Kłopoty finansowe inwestora - tak tłumaczy brak zainteresowania pałacem Fabrizio Bosetti.

Dwie szkoły za pałac

Ze strony gminy, akt notarialny podpisał ówczesny wójt Długołęki Zdzisław Pisarek i przewodnicząca rady gminy Ewa Pietkiewicz.
- Gdyby pałac nadal był gminny, też nic by z niego nie było - argumentuje Z. Pisarek. - A za pieniądze ze sprzedaży pałacu wybudowaliśmy dwie szkoły!
Spółkę „Sybilla” zlikwidowano w 2002 r. Przez 10 lat istnienia, jedynymi operacjami, jakich dokonała, było kupno, a następnie sprzedaż pałacu. Spółkę tworzyli: mieszkaniec Długołęki, mieszkaniec Bytomia i firma Service Holding Poland (główny udziałowiec). To właśnie Service Holdnig Poland pożyczyła Sybilli pieniądze na kupno pałacu. Prezesem obu firm w tym czasie była ta sama osoba: Włoch Sergio Varini. Firma Service Holding Poland tak jak Sybilla, również nigdy nie prowadziła działalności gospodarczej. Została wykreślona z rejestru w 2002 r. Związani ze spółką ludzie nadal prowadzą w Polsce interesy, także poza województwem dolnośląskim.

Mieszka w TBS-ie

W kwietniu 2001 roku Sergio Varini działając w imieniu spółki Sybilla, sprzedał pałac Romanowi Szychlińskiemu, mieszkańcowi Wrocławia. Pałac poszedł za 600 tys. marek niemieckich, czyli 1 mln 97 tys. zł.
- Nie zarobiliśmy na tym. Złotówka dużo straciła przez 10 lat - mówi Fabrizio Bosetti.
- Nowy właściciel raz był w gminie. Pytał, o możliwość zmiany planu zagospodarowania terenu wokół zamku. Odmówiliśmy, tłumacząc, że nie ma mowy, by zabytkowy teren ogrodowy przeznaczyć na osiedle luksusowych domków jednorodzinnych - mówi Agnieszka Łebek. Od tej pory nie odezwał się.
- Pieniądze za mieszkania wpłacamy właścicielowi na konto. Jak coś się psuje, to sami naprawiamy. Ostatnio przez 3 tygodnie nie mieliśmy wody. A pałac? Całe szczęście, że mieszkało tu tych kilka rodzin, inaczej ludzie wszystko by rozkradli - mówi Zofia Jasiewicz, lokatorka.
Adres nabywcy pałacu podany w akcie notarialnym zaprowadził nas do mieszkania w... TBS-ie przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu. Starszy pan, który otworzył drzwi, twierdził, że nie zna takiej osoby i nie wie, dlaczego zameldował obcego człowieka w swoim mieszkaniu.

Poważne plany?

Kolega właściciela i jego partner w interesach, który odezwał się na drugi dzień, poinformował, że właściciel rezydencji w Szczodrem, przebywa za granicą w okolicy Oceanu Indyjskiego i ma wobec swojej nieruchomości „poważne plany”.
Izabela Czuban - Gazeta Wrocławska
http://mojadlugoleka.blogspot.com - Strona miejscowości Długołęka -
http://dietpharmacy.pl - Polecany dietetyk z Długołęki
Avatar użytkownika
Bray
 
Posty: 817
Dołączył(a): 19 maja 2008, 15:32
Lokalizacja: Długołęka

Reklama

    Nieznany Nieznana

Re: Pałac w Szczodrem - artykuł

Postprzez Biały » 17 lip 2008, 19:23

Obrazek tak to wygląda w real
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
Biały
 
Posty: 519
Dołączył(a): 8 lip 2008, 16:14


Powrót do SzczodreKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników

http://www.agroprojekty.pl/co-lepsze---8211--wiaty-garazowe-czy-garaze,26,poradnik.html | wyposażeie łazienki - Simas, homekoncept.shop