Pamięci impresjonisty

Rozrywka, filmy, muzyka itp..
    Nieznany Nieznana

Pamięci impresjonisty

Postprzez Bray » 29 sty 2009, 17:13

Pamięci impresjonisty

Gmina Długołęka chce uhonorować swojego przedwojennego mieszkańca. 3 lutego odbędą się obchody 70-tej rocznicy śmierci malarza Artura Wasnera.

Artur Wasner był mieszkańcem gminy Długołęka w latach 1935-39. Urodził się na Górnym Śląsku w 1887 roku w Łaziskach Górnych. - Wywodził się z rodziny o tradycjach górniczych. Jako nastolatek podjął pracę w kopalni. Na skutek wypadku stracił słuch. Wtedy wysłano go na kurs rysunku – mówi Piotr Michałowski, z Gminnego Ośrodka Kultury. Widać miał talent, bo z Górnego Śląska trafił do Królewskiej Szkoły Sztuki i Rzemiosła Artystycznego we Wrocławiu (dzisiejsza ASP). Następnie dzięki stypendiom udało mu się odbyć podróże po Europie. Do stolicy Dolnego Śląska wrócił w 1914 roku i założył własną szkołę malarstwa. - W 1935 jego córka Barbara była na szkolnej wycieczce krajoznawczej, na której zwiedzała pałac w Szczodrem i okolice. Kiedy Wasner odbierał swoja córkę z gospody Heilmanna, bardzo mu się spodobała Dąbrowica i postanowił się tam osiedlić – opowiada Michałowski. Wraz z bratem Karlem kupił dom, w którym mieszkał i pracował. Zmarł w 1939 roku. Posiadłość, w której mieszkał stoi do dziś.

Gmina planuje uczcić pamięć malarza. Uroczystość będzie miała miejsce w szkole podstawowej w Borowej od godziny 16 do 18. W jej ramach uczestnicy zapoznają się życiorysem Artura Wasnera podczas wykładu, który wygłosi znany wrocławianom konsul Republiki Federalnej Niemiec - Rainer Sachs. Podczas spotkania poświęconego śląskiemu impresjoniście będziemy mieli okazję oglądnąć przedstawienie, które jest owocem współpracy artysty Andrzeja Dudka-Dürera z młodzieżą. W programie imprezy zaplanowano również pokaz filmu biograficznego o Wasnerze w reżyserii Tomasza Orlicza oraz panel dyskusyjny "Sztuka a polityka" z udziałem konsula Reinera Sachsa, dr Piotra Łukaszewicza (Historia Sztuki UWr i Muzeum Narodowe we Wrocławiu) oraz Jana Sakwerdy (dawnego kustosza Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu). Z imprez towarzyszących warto wspomnieć o konkursie malarskim, w którym wezmą udział dzieci i młodzież z gminy Długołęka. Wystartują w nim zwycięzcy etapu szkolnego. Młodzież w półtorej godziny będzie miała za zadanie namalowanie obrazu przedstawiającego martwą naturę. Prawdopodobnie w maju tego roku zostanie odsłonięty pomnik pamięci Wasnera tuż koło jego dawnego domu w Dąbrowicy.

Źródło:
http://www.wroclaw-powiat.wfp.pl/news.php?id=19898&PHPSESSID=a65200fb03848f83c9e22ea5aabdd92c
Avatar użytkownika
Bray
 
Posty: 817
Dołączył(a): 19 maja 2008, 15:32
Lokalizacja: Długołęka

Reklama

    Nieznany Nieznana

Re: Pamięci impresjonisty

Postprzez bikero » 19 lut 2009, 16:48

Gmina Długołęka uczciła pamięć niemieckiego malarza, który mieszkał na jej terenie

Niemiecki malarz Artur Wasner urodził się w 1887 roku w Łaziskach Górnych w górniczej rodzinie. Wypadek w kopalni, jakiemu uległ, mając kilkanaście lat, spowodował u niego utratę słuchu i zmusił do przerwania zawodowej tradycji rodzinnej. Zajął się wówczas malarstwem. Ukończył Królewską Szkołę Sztuki i Rzemiosła Artystycznego we Wrocławiu. W latach 1935-39 mieszkał i pracował w swojej posiadłości w Dąbrowicy koło Długołęki, gdzie zmarł 3 lutego 1939 roku.

Obchody 70. rocznicy śmierci malarza odbyły się 3 lutego br. w Szkole Podstawowej w Borowej. Organizatorem imprezy był Gminny Ośrodek Kultury w Długołęce, a patronowały jej Konsulat Republiki Federalnej Niemiec i Muzeum Miejskie Wrocławia. W programie obchodów znalazły się: prezentacja filmu „Artur Wasner - impresje” w reżyserii Tomasza Orlicza i z muzyką Andrzeja Dudka- Dürera, wykład monograficzny konsula Niemiec Reinera Sachsa, dyskusja panelowa „Sztuka a polityka” z udziałem młodzieży z Długołęki, Siedlca, Januszkowic i Borowej. Imprezie towarzyszył również konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z gminy Długołęka. Współpraca ze światowej sławy twórcą Andrzejem Dudkiem - Dürerem zaowocowała udanym pokazem performance, jaki artysta w szybkim tempie przygotował z grupą młodzieży gimnazjalnej z Borowej. Wykorzystując techniki multimedialne, zaprezentował własną wizję życia i twórczości malarza. W swojej wypowiedzi artystycznej zwrócił uwagę na zjawiska przemijania, zniewolenia i życia, które jest sztuką.
Specjalnym gościem obchodów jubileuszowych była córka malarza Artura Wasnera Barbara Lichtenstein, mieszkająca na stałe w Hamburgu. Nie była to jej pierwsza wizyta w Polsce. Od kilkunastu lat odwiedza ona stale rodzinę Kowalczyków, mieszkającą obecnie w dawnej posiadłości Wasnerów w Dąbrowicy.

Główną ideą obchodów - powiedział Panoramie Piotr Michałowski z GOK-u w Długołęce - było przedstawienie zbiorowej historii Niemców i Polaków po II wojnie światowej na przykładzie rodzin Wasnerów i Kowalczyków, ich wzajemnych przyjacielskich kontaktów, pojednania ponad podziałami i uprzedzeniami.

Źródło:
http://www.panoramaolesnicka.pl/artykul ... e,2609.htm
Nowego kłamstwa słucha się chętniej niż starej prawdy.
Avatar użytkownika
bikero
 
Posty: 38
Dołączył(a): 15 paź 2008, 23:04


Powrót do Rozrywka, kultura



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników