Rząd chce wprowadzić prawo jazdy na skutery

Tutaj można porozmawiać na tematy niezwiązane z naszą gminą i wyżej wymienionymi działami. Dyskusje, konwersacje, rozmowy - ze wszystkimi i o wszystkim.
    Nieznany Nieznana

Rząd chce wprowadzić prawo jazdy na skutery

Postprzez Bray » 25 wrz 2008, 15:13

Rząd chce wprowadzić prawo jazdy na skutery

Aby prowadzić skuter, potrzebny będzie egzamin. Nowe przepisy mają zmniejszyć liczbę wypadków.
Dziś w Polsce wystarczy mieć ukończonych osiemnaście lat, by po publicznej drodze jeździć skuterem. Jeśli maszyna ma pojemność silnika mniejszą od 50 centymetrów sześciennych, kierowca nie potrzebuje żadnego dokumentu z wyjątkiem dowodu osobistego. Za sterami małego motocykla można usiąść, mając już trzynaście lat. Wtedy konieczna jest tylko karta rowerowa.


Wkrótce ma się to jednak zmienić. Rząd i Sejmowa Komisja Infrastruktury planują radykalne zaostrzenie przepisów w tej sprawie i wprowadzenie odrębnego prawa jazdy, właśnie dla jeżdżących skuterami.

Osoby takie, zanim wyjadą jednośladem na drogę, musiałyby odbyć odpowiedni kurs, a potem zdać egzamin teoretyczny i praktyczny. Kierowca skutera musiałby także mieć ukończone 14 lat.
Zawierający takie zapisy projekt ustawy o kierujących pojazdami w przyszłym tygodniu ma zaakceptować rząd, później trafi on pod obrady Sejmu.
::: Reklama :::

Pomysłodawcy tłumaczą, że decyzja taka ma ograniczyć liczbę wypadków spowodowanych przez właścicieli skuterów. W 2007 roku w całej Polsce było aż 815 takich wypadków. Zginęło w nich 36 osób, a 909 zostało rannych.
Skutery cieszą się w Polsce coraz większym powodzeniem. Ile dokładnie jeździ ich po naszych ulicach, nie wiadomo. Z szacunkowych danych serwisu MotoFakty.pl wynika jednak, że tylko w 2007 roku sprzedano ich w całym kraju 92 tysiące. W tym roku liczba ta ma urosnąć do 120 tysięcy.
Nabywców kusi cena. Najtańszy skuter można już kupić za 2 tysiące złotych.

Skutery mają fabryczne ograniczenia prędkości do 45 km/h. Jednak można je nielegalnie usunąć. Niektórzy chwalą się, że w prosty sposób można zwiększyć prędkość skutera nawet do 100 km/h.
- To bardzo dobry pomysł - chwali plany rządu Mariusz Kopeć, prowadzący ośrodek szkolenia kierowców we Wrocławiu. - Jeżdżący na skuterach nie znają przepisów. Niedawno prowadzący skuter zajechał mi drogę. Auto prowadził kursant. Musiałem gwałtownie hamować, bo doszłoby do kolizji.

Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, też uważa, że prowadzący skutery powinni przejść przeszkolenie zakończone wydaniem odpowiedniego dokumentu.
- Szkolenie powinno dotyczyć znajomości ruchu drogowego i zasad udzielania pierwszej pomocy - uważa Drzewiecki.
- Poruszanie się w wielkich aglomeracjach wymaga odpowiedniej techniki jazdy i dobrej znajomości przepisów ruchu drogowego - podkreśla też Mariusz Mikłos, szef dolnośląskiej drogówki.

Innego zdania jest Józef Białek, właściciel wrocławskiej firmy sprowadzającej małe motocykle z Chin.
- Prawo jazdy dla posiadaczy skuterów to jakiś absurd. Skutery służą przede wszystkim młodzieży dojeżdżającej do szkół w małych miejscowościach. Są też doskonałym sposobem na korki w miastach - argumentuje. I przekonuje, że w Niemczech przepisy dotyczące jazdy na skuterach są bardziej liberalne.

Wielka moda na jednoślady

Jeszcze w 2000 roku w Polsce sprzedano zaledwie 3 tys. skuterów.
Potem z roku na rok było ich coraz więcej. Zakupom sprzyjała m.in. pogoda, a zwłaszcza łagodne zimy. Do wzrostu popytu przyczynił się również import tanich jednośladów z Azji. Teraz nowe pojazdy można kupić już w cenie od 2 do 5 tysięcy złotych. Jeszcze taniej używane pojazdy można sprowadzić np. z Niemiec. Eksperci szacują, że w Polsce może się sprzedawać nawet 150 tysięcy sztuk skuterów rocznie.

W Europie prym pod tym względem wiodą Francja, Hiszpania i Włochy, gdzie rocznie sprzedaje się 400 tysięcy motocykli i skuterów. W dużych włoskich miastach skuter to podstawowy środek lokomocji. Najbardziej popularne marki w tych krajach to Piaggio, Vespa i Peugeot.

Źródło:http://wroclaw.naszemiasto.pl/wydarzenia/902020.html

Co sądzicie o tym pomyśle?
http://mojadlugoleka.blogspot.com - Strona miejscowości Długołęka -
http://dietpharmacy.pl - Polecany dietetyk z Długołęki
Avatar użytkownika
Bray
 
Posty: 817
Dołączył(a): 19 maja 2008, 15:32
Lokalizacja: Długołęka

Reklama

    Nieznany Nieznana

Re: Rząd chce wprowadzić prawo jazdy na skutery

Postprzez Lewy » 25 wrz 2008, 15:48

I znów nasz kraj udowadnia, że lubimy się cofać do tyłu... ;-) Pomysł jak dla mnie karygodny. I to najczęściej nie osoby prowadzące skutery czy motory powodują wypadki, tylko kierowcy 4 kółek... :-/
Avatar użytkownika
Lewy
 
Posty: 317
Dołączył(a): 19 maja 2008, 15:43
Lokalizacja: z nienacka

    Nieznany Nieznana

Re: Rząd chce wprowadzić prawo jazdy na skutery

Postprzez Biały » 25 wrz 2008, 21:24

Dokładnie, bo są ślepi i nie widzą nic poza przednią szybą, (z tym że nie wszyscy) a poza tym jestem ciekaw która qrwa z rządu chce na tym zarobić? (mundurki w zeszłym roku szkolnym wypaliły, też mnie ciekawi ile wszyscy rodzice w kraju zostawili pieniędzy?????) :lol: a do tego że się nasz kraj się cofa- przywykłem ale z tego co czytałem to coraz mniej młodzieży na religję chodzi więc może coś w przyszłości się zmieni :roll:
Avatar użytkownika
Biały
 
Posty: 519
Dołączył(a): 8 lip 2008, 16:14

    Nieznany Nieznana

Re: Rząd chce wprowadzić prawo jazdy na skutery

Postprzez Bray » 26 wrz 2008, 21:28

Słyszałem, że dzisiaj jakiś dzieciak miał w Długołęce wypadek na skuterze pod szkołą i przyjechała karetka i policja. Wie ktoś coś więcej?
http://mojadlugoleka.blogspot.com - Strona miejscowości Długołęka -
http://dietpharmacy.pl - Polecany dietetyk z Długołęki
Avatar użytkownika
Bray
 
Posty: 817
Dołączył(a): 19 maja 2008, 15:32
Lokalizacja: Długołęka

    Nieznany Nieznana

Re: Rząd chce wprowadzić prawo jazdy na skutery

Postprzez Booty » 27 wrz 2008, 06:46

Nie dzieciak tylko twój rówieśnik - nazwiska nie podaję :) Wyskoczył ze 'spowalniacza' wpadł na krawężnik i trochę się poobijał a w szczególności coś nie tak z kolanem.
Avatar użytkownika
Booty
 
Posty: 393
Dołączył(a): 19 maja 2008, 15:41
Lokalizacja: Długołęka

    Nieznany Nieznana

Re: Rząd chce wprowadzić prawo jazdy na skutery

Postprzez Bray » 27 wrz 2008, 20:59

Jaki tam "rówieśnik". Słyszałem, że wyskoczył na spowalniaczu i zderzył się z drzewem. Podobno chłopak sobie złamał nogę. To post do tematu o spowalniaczach i skuterach ;-)
http://mojadlugoleka.blogspot.com - Strona miejscowości Długołęka -
http://dietpharmacy.pl - Polecany dietetyk z Długołęki
Avatar użytkownika
Bray
 
Posty: 817
Dołączył(a): 19 maja 2008, 15:32
Lokalizacja: Długołęka

    Nieznany Nieznana

Re: Rząd chce wprowadzić prawo jazdy na skutery

Postprzez Biały » 27 wrz 2008, 21:41

Czyli spowalniacze stwarzają zagrożenie?????? podobnie jak drzewa przy drodze? "synkowi" albo jego rodzicom proponowałbym sie poradzić adwokata czy nie można się sądzić o odszkodowanie za ten spowalniacz, ja naprawde wiem że należy zachować szczególną ostrożność nie tylko wtedy co mówią przepisy ale zawsze powtórzę: ZAWSZE!!!!!! ale wypadki się zdarzają i nic na to nie poradzimy a już na pewno spowalniaczami nie nalejemy oliwy do głów idiotom, wiecie jak bojkotuje spowalniacze???????? :lol: jadę na pierwszym biegu bez gazu całą drogę, czy to szkolna czy słoneczna
Avatar użytkownika
Biały
 
Posty: 519
Dołączył(a): 8 lip 2008, 16:14

    Nieznany Nieznana

Re: Rząd chce wprowadzić prawo jazdy na skutery

Postprzez Lewy » 28 wrz 2008, 22:25

Bray napisał(a):Jaki tam "rówieśnik". Słyszałem, że wyskoczył na spowalniaczu i zderzył się z drzewem. Podobno chłopak sobie złamał nogę. To post do tematu o spowalniaczach i skuterach ;-)


Gdzie Ty masz drzewa na Szkolnej przy ulicy koło szkoły? :-P Wyskoczył i zderzył się z samochodem wyjeżdżającym z tej uliczki naprzeciw szkoły(nie pamiętam nazwy). Moim zdaniem brak wyobraźni chłopaka, z opowiadań świadków wiem, że się popisywał... I jak widać się popisał ;-)
Avatar użytkownika
Lewy
 
Posty: 317
Dołączył(a): 19 maja 2008, 15:43
Lokalizacja: z nienacka

    Nieznany Nieznana

Re: Rząd chce wprowadzić prawo jazdy na skutery

Postprzez Tiberias » 28 wrz 2008, 22:47

majler napisał(a):Wyskoczył ze 'spowalniacza' wpadł na krawężnik i trochę się poobijał a w szczególności coś nie tak z kolanem.

Bray napisał(a):Słyszałem, że wyskoczył na spowalniaczu i zderzył się z drzewem. Podobno chłopak sobie złamał nogę.

Lewy napisał(a):Wyskoczył i zderzył się z samochodem wyjeżdżającym z tej uliczki naprzeciw szkoły(nie pamiętam nazwy).

Ahh... nie ma to jak precyzyjne informacje... :mrgreen:
A tak do rzeczy, cokolwiek koło szkoły się nie zdarzyło, w 90% była to wina "poszkodowanego" albo przypadku, a nie spowalniacza. Po prostu głupota lub nierozwaga.

A tak odnośnie głównego tematu bo już się off-top robi:
Lewy napisał(a):I znów nasz kraj udowadnia, że lubimy się cofać do tyłu... ;-) Pomysł jak dla mnie karygodny. I to najczęściej nie osoby prowadzące skutery czy motory powodują wypadki, tylko kierowcy 4 kółek... :-/

No to w pełni zgadzam się z powyższą opinią, właściwie dalszy komentarz zbędny.
Nowy Regulamin

  ▲
▲ ▲
Avatar użytkownika
Tiberias
 
Posty: 137
Dołączył(a): 19 maja 2008, 18:04
Lokalizacja: Długołęka

    Nieznany Nieznana

Re: Rząd chce wprowadzić prawo jazdy na skutery

Postprzez loo-la » 29 wrz 2008, 13:47

Powiem wam tyle - jak widzę, co te dzieci na skuterach wyprawiają, to mi się słabo robi! Przecież głupie to takie, że aż boli! A rodzice jeszcze głupsi, że na to pozwalają. Jeśli nikt nie ma na tyle rozumu, żeby dzieciom zapewnić bezpieczeństwo, może słusznie, że rząd się za to wziął? Wśród moich znajomych 3 osoby mocno nieletnie miały wypadek na skuterze tylko w ostatnim miesiącu, jedna z nich już do końca życia będzie miała nogę sztywną w kolanie, druga (dziewczyna) brzydką szramę na twarzy. Po co to? W większości to tylko głupi szpan, bo wiele dzieciaków mieszka blisko szkoły i nie musi wcale jeździć do niej, mają nogi, a co niektórym odrobina ruchu wcale by nie zaszkodziła!

[ Dodano: 2008-09-29, 14:53 ]
P.S. Lewy jak zwykle chciał zabłysnąć! Albo jego "świadkowie"! Wcale się chłopak nie popisywał, nie było ani drzewa, ani samochodu, ani spowalniacza, jechał normalnie po prostej drodze i się wywalił. I tyle.
loo-la
 
Posty: 7
Dołączył(a): 20 cze 2008, 22:25

    Nieznany Nieznana

Re: Rząd chce wprowadzić prawo jazdy na skutery

Postprzez Bray » 29 wrz 2008, 15:21

Widać co robi plotka. Każdy ma inną wersję :) Te posty to żywy przykład na to jak różnie przekazane może być jedna sytuacja i że nie warto polegać na 1 wersji z 5 ręki :-o
http://mojadlugoleka.blogspot.com - Strona miejscowości Długołęka -
http://dietpharmacy.pl - Polecany dietetyk z Długołęki
Avatar użytkownika
Bray
 
Posty: 817
Dołączył(a): 19 maja 2008, 15:32
Lokalizacja: Długołęka

    Nieznany Nieznana

Re: Rząd chce wprowadzić prawo jazdy na skutery

Postprzez Tiberias » 29 wrz 2008, 16:02

loo-la napisał(a):W większości to tylko głupi szpan, bo wiele dzieciaków mieszka blisko szkoły i nie musi wcale jeździć do niej, mają nogi, a co niektórym odrobina ruchu wcale by nie zaszkodziła!

No jednak nie wszyscy używaja skuterów, tylko żeby "szpanować". Gmina jest rozległa i sporo osób naprawdę ma daleko, a chodzenie "z buta" z sąsiedniej miejscowości nie wszystkim sprawia przyjemność. ;-)
loo-la napisał(a):Powiem wam tyle - jak widzę, co te dzieci na skuterach wyprawiają, to mi się słabo robi! Przecież głupie to takie, że aż boli! A rodzice jeszcze głupsi, że na to pozwalają.

Troszkę zbyt stereotypowe myślenie. Naprawdę przykładów tej "głupoty" nie ma tak wiele.
loo-la napisał(a):3 osoby mocno nieletnie miały wypadek na skuterze (...) jedna z nich już do końca życia będzie miała nogę sztywną w kolanie, druga (dziewczyna) brzydką szramę na twarzy. Po co to?

O tak, zawsze podaje się najgorsze przykłady. Takie wypadki zdarzaja się równie często przy jeździe na rowerze. Pech to pech.
Bray napisał(a):Widać co robi plotka. Każdy ma inną wersję :) Te posty to żywy przykład na to jak różnie przekazane może być jedna sytuacja i że nie warto polegać na 1 wersji z 5 ręki

No tu była nie jedna a 4 wersje :lol:
Nowy Regulamin

  ▲
▲ ▲
Avatar użytkownika
Tiberias
 
Posty: 137
Dołączył(a): 19 maja 2008, 18:04
Lokalizacja: Długołęka

    Nieznany Nieznana

Re: Rząd chce wprowadzić prawo jazdy na skutery

Postprzez Biały » 29 wrz 2008, 20:45

loo-la to może różaniec na rączki i przed maryjkę?? to dopiero odpowiedzialność rodziców taką ciemnotę dzieciom własnym wciskać
Avatar użytkownika
Biały
 
Posty: 519
Dołączył(a): 8 lip 2008, 16:14

    Nieznany Nieznana

Re: Rząd chce wprowadzić prawo jazdy na skutery

Postprzez Pazureus » 30 wrz 2008, 16:06

Dzisiaj doszlo do kolejnego wypadku z udzialem skutera.
Na skrzyzowaniu Slonecznej i Broniewskiego bus wjechal w skuter (albo na odwrot, wiem z relacji swiadkow). Nikomu chyba nic sie nie stalo, karetka przyjechala po 7min. Policja tez byla, nie wiem co ustalila, bo obserwowalem cale zajscie z daleka.

IMHO: Powinni wprowadzic jakies ograniczenia na te skutery, przynajmiej z 15-16lat. Kiedys szpanem byl dobry rower na komunie, a teraz gowniany skuter...
Pazureus
 
Posty: 46
Dołączył(a): 23 maja 2008, 18:45
Lokalizacja: Dłk

    Nieznany Nieznana

Re: Rząd chce wprowadzić prawo jazdy na skutery

Postprzez Lewy » 30 wrz 2008, 20:37

"A pieprzysz tam!" :-D Audi wyjeżdżające z ul. Słonecznej(od strony szkoły) wymusiło pierwszeństwo i uderzyło w nadjeżdżający skuter :-P Z tego co wiem, to chłopak wstał, otrząsnął się i mówił coś w stylu "Skuter rozje***... Ojciec mnie zabije!" :-D

P.S: loo-la tym razem byłem na miejscu zdarzenia, a tą wersje wydarzeń słyszałem od 3 różnych świadków naocznych. To tak dla Twojej informacji. 8-) A błyszczeć nie muszę bo to rola gwiazd, a te są jedynie na niebie 8-)
Avatar użytkownika
Lewy
 
Posty: 317
Dołączył(a): 19 maja 2008, 15:43
Lokalizacja: z nienacka

Następna strona

Powrót do Na każdy temat



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników