BIP Długołęka - dziwne rzeczy.

Forum o Wójcie oraz pracownikach Urzędu Gminy. Zadaj pytanie Pani Wójt.
    Windows Vista Internet Explorer 8

BIP Długołęka - dziwne rzeczy.

Postprzez mm_kielczow » 21 sty 2011, 10:53

W ciągu ostatnich dni zaobserwowałem aktualizacje dokumentów na stronie BIP Długołęka, które wzbudziły moje podejrzenia.

Dokładnie chodzi mi o zarządzenia Wójta będące rocznymi sprawozdaniami z wykonania budżetu. W ciągu ostatnich dni zostały wprowadzone do BIP sprawozdania z wykonania budżetu za lata 2007, 2008, 2009.

2007 - http://dlugoleka.bip.net.pl/?a=971 (Zarządzenie z dnia 2008-03-19, Data wprowadzenia do BIP : 2011-01-17)
2008 - http://dlugoleka.bip.net.pl/?a=980 (Zarządzenie z dnia 2009-03-19, Data wprowadzenia do BIP : 2011-01-20)
2009 - http://dlugoleka.bip.net.pl/?a=958 (Zarządzenie z dnia 2010-03-19, Data wprowadzenia do BIP : 2011-01-13)

Zastanawia mnie, dlaczego owe zarządzenia pomimo tego że są to dokumenty sprzed roku, dwóch, trzech lat, są wprowadzane do BIP dopiero teraz ?

Jako że mam sporo do czynienia z systemami informatycznymi, wiem, że tego typu operacje na dokumentach mogą mieć podłoże czysto techniczne i nie zawsze należy dopatrywać się w tym prób manipulacji informacją. Lecz, w tym konkretnym przypadku jest tak, że w ciągu ostatnich dni / tygodni pozostałe informacje pojawiające się w BIP, są informacjami bieżącymi. Między tymi bieżącymi informacjami dorzucane są te 3 dokumenty, które zawierają informacje bardzo istotne dla oceny prac Władz Gminy w poprzedniej kadencji. Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że informacje te wprowadzane są do BIP teraz, ponieważ jest już po wyborach. Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że informacje te były przed nami, wyborcami przed wyborami ukrywane. A przynajmniej utrudniany był dostęp do nich, poprzez to, że nie były udostępnione w BIP. A przypominam, że zgodnie z Ustawą o dostępie do informacji publicznej, tego typu dokumenty muszą znajdować się w BIP.

W związku z tym mam pytanie do pracowników UG odpowiedzialnych za treści BIP Długołęka. Dlaczego w/w dokumenty pojawiły się w BIP dopiero teraz, a nie zaraz po tym jak powstały ?

Idąc dalej tym tropem, sprawdzam, jak wygląda publikowanie w BIP innych Zarządzeń Wójta.

Rok 2011 - http://dlugoleka.bip.net.pl/?c=361
Gdzie są zarządzenia nr : 1-5, 7-11, 14, 16,17 ? Na chwilę obecną w powyższym katalogu ich nie ma.

Grudzień 2010 - brak 325-327, 329-330, 333, 335, 336, 339, 342, 345, 347, 349, 351-355.
Listopad 2010 - brak 307, 314, 318, 319, 321,
.....
Kwiecień - brak 107
Marzec 2010 - brak 52, 76

We innych latach / miesiącach też jest mnóstwo dziur. Brak ciągłości numeracji to przecież nic innego jak brak pewnych dokumentów.

W związku z tym mam pytanie do pracowników UG odpowiedzialnych za treści BIP Długołęka :
Dlaczego w BIP nie są publikowane wszystkie zarządzenia Wójta ? Dlaczego niektórych brakuje ?

Pozdrawiam
mm
mm_kielczow
 
Posty: 199
Dołączył(a): 17 lis 2010, 12:15
Lokalizacja: Kiełczów

Reklama

    Windows 7 Firefox

Odp.: BIP Długołęka - dziwne rzeczy.

Postprzez kotow7 » 21 sty 2011, 13:52

Nie wiem czy to ma znaczenie, ale obecna strona BIP wygląda inaczej niż wcześniejsza. Może trzeba było przenosić dane i część pozostała a część trzeba było od nowa wprowadzić. Nie znam się na tym, to tylko spostrzeżenie.
kotow7
 
Posty: 585
Dołączył(a): 27 paź 2008, 00:18

    Windows XP Chrome

Odp.: BIP Długołęka - dziwne rzeczy.

Postprzez olo » 21 sty 2011, 21:59

głośno było o tym, że na nowy serwer wszystko jest przenoszone i stąd pewnie te daty.
jak widać, zwolennicy PO wszędzie wietrzą podstęp, coś mi tu PISem zapachniało
olo
 

    Windows XP Internet Explorer 7

Odp.: BIP Długołęka - dziwne rzeczy.

Postprzez mm_kielczow » 22 sty 2011, 08:48

Owszem, miala miejsce zmiana systemu. W tym przypadku wiazala sie takze z migracja dokumentow. Inne zarzadzenia Wojta z tych samych okresow zostaly jednak przeniesione znacznie wczesniej. Natomiast o trzech ww dokumentach jakims trafem zapomniano i wrzucono je dopiero w styczniu tego roku.

Dlatego podtrzymuje swoje pytania.

pozdrawiam
mm
mm_kielczow
 
Posty: 199
Dołączył(a): 17 lis 2010, 12:15
Lokalizacja: Kiełczów

    Windows 7 Firefox

Odp.: BIP Długołęka - dziwne rzeczy.

Postprzez kotow7 » 22 sty 2011, 22:23

Chyba się jednak doszukujesz czegoś czego nie ma. Może wrzucane były dokumenty tematycznie i najnowsze. Starsze w drugiej kolejności. Wydaje się to logiczne.
kotow7
 
Posty: 585
Dołączył(a): 27 paź 2008, 00:18

    Windows Vista Internet Explorer 8

Odp.: BIP Długołęka - dziwne rzeczy.

Postprzez mm_kielczow » 23 sty 2011, 15:06

kotow7 napisał(a):Chyba się jednak doszukujesz czegoś czego nie ma. Może wrzucane były dokumenty tematycznie i najnowsze. Starsze w drugiej kolejności. Wydaje się to logiczne.


Twoja przypuszczenia o chronologi niestety nijak się mają się do faktów, które powyżej przedstawiłem i które są weryfikowalne. Wiem jak wygląda / powinna wyglądać migracja danych w takich systemach. Zakładam że w UG nie robią tego amatorzy, lecz ludzie, którzy mają o tym pojęcie. Fakty które opisałem nie powinny mieć miejsca i nie mogę dla nich znaleźć technicznego uzasadnienia. Dlatego podtrzymuję swoje pytania do osób odpowiedzialnych za treści BIP Długolęka.
mm_kielczow
 
Posty: 199
Dołączył(a): 17 lis 2010, 12:15
Lokalizacja: Kiełczów

    Windows XP Firefox

Odp.: BIP Długołęka - dziwne rzeczy.

Postprzez Biały » 23 sty 2011, 17:25

Kiełczów. Jeśli wietrzysz przestępstwo, złóż zawiadomienie o podejrzeniu, proste.
Avatar użytkownika
Biały
 
Posty: 519
Dołączył(a): 8 lip 2008, 16:14

    Windows XP Internet Explorer 7

Odp.: BIP Długołęka - dziwne rzeczy.

Postprzez mm_kielczow » 24 sty 2011, 10:51

Nie sadze zeby tu chodzilo o jakies przestepstwo. Jesli juz, to raczej niewywiazywanie sie z obowiazkow nalozonych przez ustawe o dostepie do informacji publicznej.

Nie mam zamiaru niepotrzebnie utrudniac komus zycia. Byc moze otrzymam tutaj sensowne i wiarygodne odpowiedzi na moje pytania, oraz zapewnienie ze do takiego a takiego nieodleglego terminu BIP bedzie jak nalezy. Jesli nie dostane takiej odpowiedzi, to wtedy sie zastanowie nad ewentualnymi dalszymi krokami.

BIP wg mnie to nie kwiatek do kozucha, lecz realizacja waznego elementu naszej demokracji. Mysle ze wszystkim obywatelom, niezaleznie od opcji powinno zalezec respektowaniu przez wladze naszego prawa dostepu do rzetelnej i aktualnej informacji. Ja przynajmniej ze swojego prawa nie mam zamiaru rezygnowac.
mm_kielczow
 
Posty: 199
Dołączył(a): 17 lis 2010, 12:15
Lokalizacja: Kiełczów

    Windows 7 Internet Explorer 8

Odp.: BIP Długołęka - dziwne rzeczy.

Postprzez Olo » 24 sty 2011, 21:20

mm kiełczów powiedz ile czasu potrzeba radzie na autoryzacje (cenzure) protokołów posiedzeń? Jako mieszkaniec chciałbym wiedzieć co się na sesjach dzieje. Zatwierdzenie ma nastąpić 28.01, kiedy bedą w BIP nie wiadomo. Może tym byś się zainteresował a nie jakąś prehistoria.
Olo
 

    Windows Vista Internet Explorer 8

Odp.: BIP Długołęka - dziwne rzeczy.

Postprzez mm_kielczow » 24 sty 2011, 21:35

Olo napisał(a):mm kiełczów powiedz ile czasu potrzeba radzie na autoryzacje (cenzure) protokołów posiedzeń? Jako mieszkaniec chciałbym wiedzieć co się na sesjach dzieje. Zatwierdzenie ma nastąpić 28.01, kiedy bedą w BIP nie wiadomo.


Jeśli Cię ta sprawa interesuje, ciekawi, chciałbyś się czegoś dowiedzieć, o czymś podyskutować, coś oznajmić, to .... załóż wątek na taki temat i tam to rób (chętnie wezmę udział w takiej dyskusji), a nie zaśmiecaj mi tego wątku rzeczami z nim nie związanymi. EOT.

Olo napisał(a):Może tym byś się zainteresował a nie jakąś prehistoria.


To czym ja się interesuję to moja sprawa i nic Ci do tego. Nie musisz tego czytać ani tym bardziej odpowiadać. Tym bardziej, że chyba wyraźnie napisałem do kogo kieruję swoje pytania. EOT.

pozdrawiam
mm
mm_kielczow
 
Posty: 199
Dołączył(a): 17 lis 2010, 12:15
Lokalizacja: Kiełczów

    Windows 7 Firefox

Odp.: BIP Długołęka - dziwne rzeczy.

Postprzez kotow7 » 24 sty 2011, 22:24

mm_kielczow a na starych stronach BIP-u tych sprawozdań nie było? Bo mam wrażenie, że tak. Podczas dyskusji w czasie kampanii wyborczej powoływaliśmy się przecież na te sprawozdania. Czy sprawdzałeś może tą wersję?
kotow7
 
Posty: 585
Dołączył(a): 27 paź 2008, 00:18

    Windows Vista Internet Explorer 8

Odp.: BIP Długołęka - dziwne rzeczy.

Postprzez mm_kielczow » 25 sty 2011, 19:16

Trudno mi w 100% stwierdzić jak było na starych stronach BIP. Nowy BIP funkcjonuje w miejscu starego, więc stara wersja chyba nie jest już dostępna, aby można to sprawdzić.

Natomiast wiem, że ja przed wyborami na pewno szukałem na starym BIPie informacji o wykonaniu budżetu i jej nie znalazłem. Pisałem zresztą o tym w jednym z postów przed wyborami (viewtopic.php?p=5204#p5206). Na pewno więc nie posługiwałem się argumentami o wykonaniu, bo tych danych nie miałem. Pamiętam że zakładka w menu Budżet Gminy zawierała tylko jeden dokument z wykonaniem (za jeden rok - 2009), i było on bardzo okrojony w stosunku do tego co się tam teraz pojawiło. Na pewno szukałem w nim inwestycji w podziale na miejscowości i wtedy tego nie znalazłem. Nie sprawdzałem jednak wszystkich Zarządzeń Wójta, więc nie mam pewności co do tego co tam było a co nie.

Obecnie zakładka "Budżet Gminy" zawiera o wiele więcej dokumentów niż w starym BIP'ie. Są tam zarządzenia Wójta z informacjami o wykonaniu budżetu, jak i uchwały Rady Gminy z informacjami o uchwalonym budżecia. Teraz o wiele lepiej to wygląda i dziękuję administratorom BIP za to że w końcu zrobili tam porządek i można szybko znaleźć istotne informacje, a nie przeglądając setki zarządzeń Wójta i dziesiątki uchwał Rady.

Wyjaśnia mi się także dlaczego Zarządzenia Wójta z wykonaniem pojawiły się jako nowe dokumenty w ostatnich dniach. Aktualizowana była po prostu zakładka "Budżet Gminy" nowe pojawienia się dokumentów są właśnie w tejże zakładce.

Zarządzenia z zakładki Prawo miejscowe -> Zarządzenia Wójta Gminy (czyli tam gdzie powinny być wszystkie Zarządzenia) nie zawiera tych dokumentów o wykonaniu (75/08, 72/09, 71/10). Jest wprawdzie dokument 71/10, ale okrojony do jednej strony.

Wygląda na to że dokumenty w zakładce Prawo miejscowe -> Zarządzenia Wójta Gminy pochodzą z migracji ze starego systemu (wszystkie mają datę wprowadzenia 2010-09-05). Z tego można z bardzo dużym prawdopodobieństwem wyciągnąć wniosek, że w starym systemie BIP ww Zarządzeń Wójta o wykonaniu budżetu nie było.
mm_kielczow
 
Posty: 199
Dołączył(a): 17 lis 2010, 12:15
Lokalizacja: Kiełczów


Powrót do Urząd Gminy



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników