Rewitalizacja parku w Godzieszowej

    Nieznany Nieznana

Rewitalizacja parku w Godzieszowej

Postprzez Bray » 20 lut 2009, 14:02

Obrazek
(Zamek na pocztówce)

Przywrócić świetność

Jeszcze w tym roku ruszy rewitalizacja parku przypałacowego w Godzieszowej. Inwestycja może kosztować nawet 300 tysięcy złotych.

Po dawnym pałacu zostały już tylko ukryte pod ziemią fundamenty. O samym zespole pałacowym w Godzieszowej wiadomo stosunkowo niewiele. Pałac był bardzo prosty, utrzymany w stylu angielskim przypominający nieco rezydencję Wettynów - Sybillenort w Szczodrem. Posiadał jedną wieżyczkę, na której znajdował się zegar. Do obecnych czasów zachował się tylko dwu i pół hektarowy park ze centralnie ulokowanym stawem. Przez lata nie był on jednak poddawany rewitalizacji, czego efekty są widoczne.

Już wkrótce ponure oblicze parku ma się jednak zmienić. Dzięki dofinansowaniu z Programu Odnowy i Rozwoju Wsi, przy akceptacji ze strony radnych gminy i pani wójt. Na inwestycje gmina zamierza wydać około 300 tysięcy złotych. Prace są na zaawansowanym etapie. Przygotowano już dokumentację projektową. Niedługo zostanie rozpisany przetarg na zadania związane z rewitalizacją. Urzędnicy chcieliby, żeby prace zaczęły się już jesienią tego roku. - Głównym celem naszych działań jest ochrona krajobrazu, uporządkowanie terenu i wygodne urządzenie go dla mieszkańców – mówi Katarzyna Wolicka, z Urzędu Gminy w Długołęce.

Zmian będzie sporo. W parku w miejsce wydeptanych przez mieszkańców ścieżek pojawią się nowe żwirowe alejki. Przy nich staną drewniano-metalowe stylizowane ławeczki oraz kosze. Na środku stawu, gdzie znajduje się wyspa zostanie wybudowana drewniana altanka z metalowymi zdobieniami. W podobnym stylu, nawiązującym do altanki i pomostu prowadzącego z brzegu stawu do wyspy, zostanie wzniesiona brama wejściowa. Tuż przy niej znajdziemy tablicę z historią Godzieszowa oraz planem parku. Całość terenu ma zostać otoczona „zielonym” murem.

Zrewitalizowany park nie będzie służył tylko spacerom. Odnowiony ma zostać pomost dla kajaków. To samo stanie się z zaniedbanym obecnie placem zabaw i boiskiem do siatkówki. Na tym pierwszym dla dzieci zostanie wybudowana sześciokątna piaskownica. Oprócz tego najmłodsi będą mogli się pohuśtać na dwóch bujakach sprężynowych. Gmina planuje również zakup składanego, modułowego podestu, który miałby służyć do organizacji imprez artystycznych.

Park w Godzieszowej jest interesującym miejscem również ze względu na walory przyrodnicze. - Znajdziemy tu kilka unikatowych drzew. Są to tulipanowiec amerykański, cypryśnik błotny i jesion wyniosły, a także kilka starych cisów i platanów – podkreśla Wolicka. Podczas rewitalizacji usunięte zostaną samosiejki. Nie oznacza to jednak, że w parku będzie mniej zielono. - Na terenie całego parku i wyspie zostaną nasadzone nowe krzewy ozdobne i klomby z kwiatami – dodaje.

Źródło: http://www.wroclaw-powiat.wfp.pl/news.php?id=20756&PHPSESSID=2ed88ea34236348c128d21d856b0247e
autor: Bartłomiej Sarna
http://mojadlugoleka.blogspot.com - Strona miejscowości Długołęka -
http://dietpharmacy.pl - Polecany dietetyk z Długołęki
Avatar użytkownika
Bray
 
Posty: 817
Dołączył(a): 19 maja 2008, 15:32
Lokalizacja: Długołęka

Reklama

    Windows XP Firefox

Odp.: Rewitalizacja parku w Godzieszowej

Postprzez Bray » 20 lip 2011, 16:54

Właśnie widziałem w tvp3 :-)

Duma Godzieszowej
Gmina Długołęka wydała prawie pół miliona złotych, a mieszkańcy wsi Godzieszowa przepracowali niezliczoną ilość godzin społecznych, by przywrócić do życia zabytkowy park w swojej wsi.
Godzieszowa teraz szczyci się przyrodniczymi unikatami: tulipanowcem, cyprysikiem bagiennym i wiekowym platanem, bo czegoś takiego nie ma nikt w całej okolicy. Tylko najstarsi mieszkańcy pamiętają jak wyglądał kiedyś park we wsi Godzieszowa. Po dawnym pałacu nie pozostał nawet ślad, ale park przetrzymał i wojnę i lata zaniedbań. Tyle że wyszedł z tego okaleczony i zniszczony. Mieszkańcy wsi postanowili park uratować.

Do kwoty jaką przeznaczono na ratowanie parku 125 tys. zł dopłaciła Unia Europejska. Powstały żwirowe alejki, ustawiono ławki i kosze. Odbudowano altanę i pomost. Zbudowano plac zabaw dla dzieci.

Dzieci domagają się jeszcze huśtawki i ślizgawki, więc plac zabaw zostanie rozbudowany. Park jest nam potrzebny - mówią mieszkańcy i pękają z dumy.

Mieszkańcy sprowadzili do parku owce – to największa atrakcja dla dzieci. Założyli także 20 budek lęgowych. Mały staw został zarybiony, a we wsi natychmiast zawiązało się Koło Wędkarskie. Inne wioski pozazdrościły Godzieszowej. Już wkrótce oficjalne otwarcie parku. Nastąpi wtedy, gdy zakwitnie tulipanowiec.

Jadwiga Jarzębowicz
http://www.tvp.pl/wroclaw/aktualnosci/r ... ej/4623039
http://mojadlugoleka.blogspot.com - Strona miejscowości Długołęka -
http://dietpharmacy.pl - Polecany dietetyk z Długołęki
Avatar użytkownika
Bray
 
Posty: 817
Dołączył(a): 19 maja 2008, 15:32
Lokalizacja: Długołęka


Powrót do GodzieszowaKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników

Magazyny do wynajęcia Warszawa