Straż gminna?

Czujecie się bezpiecznie w gminie? Co sądzicie o działaniach policji?
  Nieznany Nieznana

Straż gminna?

Postprzez Bray » 24 sty 2009, 17:33

Zainspirowany postem Białego:

Co sądzicie o takim czymś? Czy na ponad 21 tysięcy ludzi wystarczy jeden komisariat policji wspierany przez jeden z Wrocławia?. Taka jednostka funkcjonuje w wielu gminach (u nas w powiecie np. w gminie Święta Katarzyna, gdzie jest tylko dwóch strażników a mieszkańców ok. 15 tys. i sprawdza się - http://www.wroclaw-powiat.wfp.pl/news.php?id=6562 , a sam pomysł wyszedł od obywateli). Czy takie coś i nas mogło by istnieć?

Prawo mówi:
Art. 1. 1. Do ochrony porządku publicznego na terenie gminy może być utworzona samorządowa umundurowana formacja - straż gminna, zwana dalej "strażą".
2. Straż spełnia służebną rolę wobec społeczności lokalnej, wykonując swe zadania z poszanowaniem godności i praw obywateli.

Art. 5. Koszty związane z funkcjonowaniem straży pokrywane są z budżetu gminy. Koszty związane z funkcjonowaniem straży, o której mowa w art. 3 ust. 2, są pokrywane z budżetu miasta.

Art. 11. Do zadań straży należy w szczególności:
1) ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych,
2) czuwanie nad porządkiem i kontrola ruchu drogowego - w zakresie określonym w przepisach o ruchu drogowym,
3) współdziałanie z właściwymi podmiotami w zakresie ratowania życia i zdrowia obywateli, pomocy w usuwaniu awarii technicznych i skutków klęsk żywiołowych oraz innych miejscowych zagrożeń,
4) zabezpieczenie miejsca przestępstwa, katastrofy lub innego podobnego zdarzenia albo miejsc zagrożonych takim zdarzeniem przed dostępem osób postronnych lub zniszczeniem śladów i dowodów, do momentu przybycia właściwych służb, a także ustalenie, w miarę możliwości, świadków zdarzenia,
5) ochrona obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej,
6) współdziałanie z organizatorami i innymi służbami w ochronie porządku podczas zgromadzeń i imprez publicznych,
7) doprowadzanie osób nietrzeźwych do izby wytrzeźwień lub miejsca ich zamieszkania, jeżeli osoby te zachowaniem swoim dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym, znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu albo zagrażają życiu i zdrowiu innych osób,
8 ) informowanie społeczności lokalnej o stanie i rodzajach zagrożeń, a także inicjowanie i uczestnictwo w działaniach mających na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym i współdziałanie w tym zakresie z organami państwowymi, samorządowymi i organizacjami społecznymi,
9) konwojowanie dokumentów, przedmiotów wartościowych lub wartości pieniężnych dla potrzeb gminy.

Art. 12. 1. Strażnik wykonując zadania, o których mowa w art. 10 i 11, ma prawo do:
1) udzielania pouczeń,
2) legitymowania osób w uzasadnionych przypadkach w celu ustalenia ich tożsamości,
3) ujęcia osób stwarzających w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także dla mienia i niezwłocznego doprowadzenia do najbliższej jednostki Policji,
4) nakładania grzywien w postępowaniu mandatowym za wykroczenia określone w trybie przewidzianym przepisami o postępowaniu w sprawach o wykroczenia,
5) dokonywania czynności sprawdzających, kierowania wniosków o ukaranie do kolegium do spraw wykroczeń, oskarżania przed kolegium do spraw wykroczeń i wnoszenia środków odwoławczych - w trybie przewidzianym przepisami o postępowaniu w sprawach o wykroczenia,
6) usuwania pojazdów i blokowania kół pojazdów w przypadkach określonych w przepisach o ruchu drogowym,
7) wydawania poleceń,
8 ) żądania niezbędnej pomocy od instytucji państwowych i samorządowych,
9) zwracania się, w nagłych przypadkach, o pomoc do jednostek gospodarczych, prowadzących działalność w zakresie użyteczności publicznej oraz organizacji społecznych, jak również do każdej osoby o udzielenie doraźnej pomocy na zasadach określonych w ustawie o Policji.
2. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, zakres i sposób wykonywania czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 2, 3, 8 i 9.

więcej: http://www.abc.com.pl/serwis/du/1997/0779.htm
http://mojadlugoleka.blogspot.com - Strona miejscowości Długołęka -
http://dietpharmacy.pl - Polecany dietetyk z Długołęki
Avatar użytkownika
Bray
 
Posty: 817
Dołączył(a): 19 maja 2008, 15:32
Lokalizacja: Długołęka

Reklama

  Nieznany Nieznana

Re: Straż gminna?

Postprzez Tiberias » 24 sty 2009, 18:20

Pomysł nawet ciekawy - miałby kto się zajmować tymi śmieciarzami może :-P Ale w sumie, to naszemu forum jeszcze daleko do takiej popularności i "siły przebicia" jak ma ichniejsze forum (mówię o forum Gminy święta Katarzyna bo widziałem że ma dużo więcej użytkowników i chyba naprawdę jakiś głos), żeby ta inicjatywa miała szanse wyjść od nas z jakimkolwiek skutkiem. Żeby zrealizować coś takiego potrzeba by więcej chętnych ludzi i takich, którzy rzeczywiście mogą coś zadziałać.

Ale bądźmy dobrej myśli, może za parę lat... ;-)
Nowy Regulamin

  ▲
▲ ▲
Avatar użytkownika
Tiberias
 
Posty: 137
Dołączył(a): 19 maja 2008, 18:04
Lokalizacja: Długołęka

  Nieznany Nieznana

Re: Straż gminna?

Postprzez Biały » 25 sty 2009, 12:00

Wiedziałem że kiedyś wpadnę na pomysł :lol: choć nie wszyscy będą zachwyceni :mrgreen: ja nie będę tylko z powodu następnego marnotrastwa a ci co pijają pod sklepami pewnie z powodu mandacików :lol:
Avatar użytkownika
Biały
 
Posty: 519
Dołączył(a): 8 lip 2008, 16:14

  Nieznany Nieznana

Re: Straż gminna?

Postprzez Booty » 25 sty 2009, 17:33

Biały, uważam że byłbyś dobrym strażnikiem ;) Może to twoja przyszłość? :) A pomysł na pewno warty przemyślenia, ale tam wyżej na stołkach gminnych. Pomysł rzucony teraz potrzeba poparcia wśród mieszkańców :)
Avatar użytkownika
Booty
 
Posty: 393
Dołączył(a): 19 maja 2008, 15:41
Lokalizacja: Długołęka

  Nieznany Nieznana

Re: Straż gminna?

Postprzez Biały » 25 sty 2009, 18:50

Już raz w życiu byłem pod rozkazami, cenię sobie wolność :-P
Avatar użytkownika
Biały
 
Posty: 519
Dołączył(a): 8 lip 2008, 16:14

  Nieznany Nieznana

Re: Straż gminna?

Postprzez madwoman » 25 sty 2009, 22:14

Ja mysle, ze dobry pomysł, ale chyba jedynymi osobami, ktore dysponowalyby wolnym czasem i checiami to emeryci, :-/
madwoman
 
Posty: 108
Dołączył(a): 12 paź 2008, 17:01

  Nieznany Nieznana

Re: Straż gminna?

Postprzez Lewy » 25 sty 2009, 22:39

Myślę, że się chyba jednak trochę mylisz. Gdyby zrobić z tego normalne, płatne stanowisko to myślę, że chętnych by nie brakowało. A problem byłby w tym żeby ta osoba była rzetelna i wykonywała obowiązki zgodnie z ideą swojej posady. ;)
Avatar użytkownika
Lewy
 
Posty: 317
Dołączył(a): 19 maja 2008, 15:43
Lokalizacja: z nienacka

  Nieznany Nieznana

Re: Straż gminna?

Postprzez Bray » 25 sty 2009, 22:47

Z tego co wiem to w Świętej Katarzynie na komendanta było wymagane wyższe wykształcenie oraz doświadczenie. Prócz komendanta jest chyba trzech strażników. Powołanie tej służby chyba kosztowało jakieś 100 tys. z tego co widziałem (nie jestem pewny). Chętni niech sobie u nich poczytają. Ogólnie służba się sprawdza -> http://miasta.gazeta.pl/wroclaw/1,35751,5075500.html , co ciekawe "Śladem Świętej Katarzyny chcą pójść Kobierzyce i Czernica."
http://mojadlugoleka.blogspot.com - Strona miejscowości Długołęka -
http://dietpharmacy.pl - Polecany dietetyk z Długołęki
Avatar użytkownika
Bray
 
Posty: 817
Dołączył(a): 19 maja 2008, 15:32
Lokalizacja: Długołęka

  Nieznany Nieznana

Re: Straż gminna?

Postprzez Pazureus » 26 sty 2009, 02:52

IMO pomysl bez sensu. Strata funduszy gminnych. Osobiscie nie przeszkadzaja mi "podsklepowi zule". Nie widzi mi sie tez banda ormowcow chodzacych po wsi i wlepiajacych mandaty za sikanie pod drzewem. Do domu po pijaku trafie i nie czuje potrzeby eksportowanie mnie, jak i innych, na izbe przez SG. Nie robmy na sile z dlk nie wiadomo jak porzadnej miesciny.

Powiedzcie mi, jak sobie wyobrazacie funkcjonowanie SG w miejscowosciach takich jak Kamien, siedlce, czy jeszcze inne male miesciny z dziurawa droga i 1 sklepem?
Z pewnoscia telefony SG by sie urywaly od narzekajacych na to, ze im kon sasiada pod domem nasral.
Zeby "upilnowac" takie terytorium potrzebaby dosc duzej liczby funkconariuszy - pytanie tylko po co? Nawet jesli juz, to jaki bylby czas podrozy pomiedzy skrajnymi miejscowosciami? Az strach pytac.
No i wyobrazcie sobie: Piatek, zmeczeni tygodniem pracy ludzie ida do Baru, czy innego miejsca z monopolem. Troszke popija, wiadomo :), nagle dzwoni jakas emerytka, ze zaklucaja jej spokoj i nie moze w spokoju obejrzec transmisji LIVE z Watykanu. SG przyjezdza i zabiera "pijakow" na izbe. I po co to komu?
Zamiast cieszyc sie swoboda i + mieszkania na wsi (no jakby nie patrzec to wies :D) to chcecie robic na sile miejski porzadek, gdzie za zle parkownie mozna dostac blokade na kolo.
Czy w Dlk jest az tak niebezpiecznie? Wiadomo, zdarzaja sie rozne incydenty, ale nie popadajmy w paranoje. Policja w koncu tez od czegos tutaj jest.
Pazureus
 
Posty: 46
Dołączył(a): 23 maja 2008, 18:45
Lokalizacja: Dłk

  Nieznany Nieznana

Re: Straż gminna?

Postprzez Biały » 26 sty 2009, 16:39

Pazureus, :peace: jestem za :mrgreen:
Avatar użytkownika
Biały
 
Posty: 519
Dołączył(a): 8 lip 2008, 16:14

  Nieznany Nieznana

Re: Straż gminna?

Postprzez Bray » 26 sty 2009, 17:22

Pazureus napisał(a):Osobiscie nie przeszkadzaja mi "podsklepowi zule".


Tobie może nie przeszkadzają. Ale nie każdemu chce się na nich patrzeć i być przez nich zaczepiany. Polskie prawo zabrania picia w miejscach publicznych. Niech se piją gdzie chcą ale ja nie muszę na to patrzeć.

Nie widzi mi sie tez banda ormowcow chodzacych po wsi i wlepiajacych mandaty za sikanie pod drzewem.


To na pewno nie działa tak. Jak się ktoś odleje pod drzewem to chyba nie dostanie mandatu. Zresztą na takim dużym obszarze nie było by "chodzenia po wsi" tylko raczej wezwanie na telefon. Za sikanie może być chyba upomnienie.

Nie robmy na sile z dlk nie wiadomo jak porzadnej miesciny.


Długołęka oraz np. Kiełczów mogłaby być miasteczkiem. Ma więcej mieszkańców niż nie jedno miasteczko. Do tego mieszka tutaj dużo ludzi, którzy pracują we Wrocławiu. Dlaczego tam ma być lepiej? To jest XXI wiek.

Powiedzcie mi, jak sobie wyobrazacie funkcjonowanie SG w miejscowosciach takich jak Kamien, siedlce, czy jeszcze inne male miesciny z dziurawa droga i 1 sklepem?
Z pewnoscia telefony SG by sie urywaly od narzekajacych na to, ze im kon sasiada pod domem nasral.


Na każde kilka miejscowości byłoby przypisane np. po 1 strażniku, który by rozwiązywał sprawy. Właśnie jednym z zajęć SG jest rozwiązywanie sąsiedzkich sporów. Po co zawracać dupe policji jak obecnie się robi?

Zeby "upilnowac" takie terytorium potrzebaby dosc duzej liczby funkconariuszy - pytanie tylko po co? Nawet jesli juz, to jaki bylby czas podrozy pomiedzy skrajnymi miejscowosciami? Az strach pytac.


Mo to popatrz jak jest teraz. Jeden komisariat na całą gminę. Myślisz, że oni nie muszą jeździć po całej gminie? Gdyby była SG to mogła by się zajmować mniej poważnymi sprawami a te ważniejsze przejęła by policja.

No i wyobrazcie sobie: Piatek, zmeczeni tygodniem pracy ludzie ida do Baru, czy innego miejsca z monopolem. Troszke popija, wiadomo :), nagle dzwoni jakas emerytka, ze zaklucaja jej spokoj i nie moze w spokoju obejrzec transmisji LIVE z Watykanu. SG przyjezdza i zabiera "pijakow" na izbe. I po co to komu?


W piątek nie lecą transmisje z Watykanu.

Policja w koncu tez od czegos tutaj jest.


Ta, i nie daje sobie rady.

Dalej mi się nie chciało odpisywać :D
http://mojadlugoleka.blogspot.com - Strona miejscowości Długołęka -
http://dietpharmacy.pl - Polecany dietetyk z Długołęki
Avatar użytkownika
Bray
 
Posty: 817
Dołączył(a): 19 maja 2008, 15:32
Lokalizacja: Długołęka

  Nieznany Nieznana

Re: Straż gminna?

Postprzez Biały » 26 sty 2009, 19:41

Bray napisał(a):Polskie prawo zabrania picia w miejscach publicznych. Niech se piją gdzie chcą ale ja nie muszę na to patrzeć.
Ciekawe dlaczego takie prawo nie jest respektowane na rynku podczas np. Sylwestra ???????
Avatar użytkownika
Biały
 
Posty: 519
Dołączył(a): 8 lip 2008, 16:14

  Nieznany Nieznana

Re: Straż gminna?

Postprzez Booty » 26 sty 2009, 20:20

Jak to nie jest? :) Przy wejściu do strefy 'sylwestrowej' przechodzisz kontrolę. Ale wiadomo, zawsze ktoś coś wniesie. A jak już wniesie to trudno żeby go złapali - uroki imprezy masowej.
Avatar użytkownika
Booty
 
Posty: 393
Dołączył(a): 19 maja 2008, 15:41
Lokalizacja: Długołęka

  Nieznany Nieznana

Re: Straż gminna?

Postprzez Lewy » 26 sty 2009, 20:25

Z tego co wiem to masowe imprezy zorganizowane są wyjątkiem co do picia w miejscu publicznym. W innym wypadku na żadnym festynie czy nawet dniach gminy nie było by nawet mowy o spożywaniu alkoholu ;-)
Avatar użytkownika
Lewy
 
Posty: 317
Dołączył(a): 19 maja 2008, 15:43
Lokalizacja: z nienacka

  Nieznany Nieznana

Re: Straż gminna?

Postprzez Biały » 26 sty 2009, 20:54

Lewy napisał(a):Z tego co wiem to masowe imprezy zorganizowane są wyjątkiem co do picia w miejscu publicznym.
po mojemu to dyskryminacja :lol:
Avatar użytkownika
Biały
 
Posty: 519
Dołączył(a): 8 lip 2008, 16:14

Następna strona

Powrót do BezpieczeństwoKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników

Odwiedź stronę kliniki