Szczodre

    Nieznany Nieznana

Szczodre

Postprzez Booty » 25 maja 2008, 09:04

Szczodre – (niem. Sibyllenort), wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wrocławskim, w gminie Długołęka. W latach 1945-1951 wioska administracyjnie przynależała do gminy Zakrzów w powiecie oleśnickim.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wrocławskiego.

Miejscowość jest położona na Nizinie Śląskiej niedaleko Wrocławia. Miejscowość ta powstała połączenia dwóch odrębnych wsi. jedną z nich o nazwie (niem). Rostelwitz – istniała już w XIII wieku; drugą- Neudorf wymienia się w dokumentach z 1516 r.

Rostelwitz i Neudorf zostały złączone, a w 1693 roku nadano wspólną nazwę Sybillenort. nazwa ta powstała od imienia Sybilli – żony księcia Krystiana (1652-1704), który wybudował w Szczodrem pałacu stylu renesansowym.

Po II wojnie światowej nazwę spolszczono na Sybilin i dopiero komisja do ustalenia nazw Miejscowości przy Urzędzie Rady Ministra wsi nadała obecną nazwę Szczodre.

Szczodre w XX wieku stanowiło miejsce turystycznych wędrówek. Do dziś przetrwały fragmenty kompleksu pałacowego. Pałac powstał na wzór zamku Windsor – głównej rezydencji królów angielskich. Nazwano go wręcz "Śląskim Windsorem". Pałac słynął z pięknych komnat. Jedną z takich sal była sala łysych. Nazywano ją tak, ponieważ głowy łysych mężczyzn odbijały się w przeszklonym suficie.

Pałac otoczony został 75-hektarowym ogrodem krajobrazowo – botanicznym, sięgającym od Szczodrego po Długołękę. Wokół pałacu ciągnęły się stawy, niczym fosa, połączony śluzami. Obok pałacu zbudowano oszkloną oranżerię, gdzie hodowano rzadkie rośliny kwiatowe i palmy.

Podczas ostatniej w Polsce epidemii ospy w 1963 roku w Szczodrem zorganizowano szpital epidemiczny i ośrodek kwarantanny.

źródło: wikipedia.pl
Avatar użytkownika
Booty
 
Posty: 393
Dołączył(a): 19 maja 2008, 15:41
Lokalizacja: Długołęka

Reklama

    Nieznany Nieznana

Re: Szczodre

Postprzez Marli » 25 maja 2008, 09:54

Szczodre? Mieszkam tu od 5lat. : ) Piękna miejscowość - jest gdzie pospacerować, nawet ostatnio zdążyłam sie o tym bardzo dobrze przekonać. ; ) Pomimo tego, że pałac jest w opłakanym stanie otacza go piękny park. No i stawy.. Choć zanieczyszczone to i tak przysparza ludzkiemu oku trochę przyjemności. Za stawami jadąc w stronę Bykowa - w lesie - znajduje się krzyż kamienny z wyrytym w marmurze tekstem o "dobrym królu" i podpisem "Carola". Został postawiony po śmierci króla Alberta w 1902 roku na prośbę jego ukochanej - Caroli.

http://szczodre.net/
Marli
 
Posty: 17
Dołączył(a): 24 maja 2008, 19:46
Lokalizacja: Szczodre


Powrót do Szczodre



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników

https://wysokieszpilki.pl/netflix-thriller-co-obejrzec-warto-na-serwisie/