Są pieniądze na kanalizację Dolnego Śląska

Tutaj rozmawiamy o segregacji śmieci, dzikich wysypiskach i podobnych tematach.
  Nieznany Nieznana

Są pieniądze na kanalizację Dolnego Śląska

Postprzez Bray » 16 cze 2009, 07:24

Są pieniądze na kanalizację Dolnego Śląska

Wnioski o dofinansowanie lub pożyczkę na stworzenie sieci kanalizacyjnej można składać w dwóch unijnych programach. - Nie wolno przegapić takiej szansy - przekonuje Robert Borkacki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu

Do 2015 r. musimy skanalizować wszystkie miejscowości w naszym kraju. Zobowiązują nas do tego ustalenia traktatu akcesyjnego do Unii Europejskiej. - Proces ten został podzielony na etapy - tłumaczy Agnieszka Pawlak, rzecznik prasowy Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. - Większe aglomeracje, takie jak Wrocław, Wałbrzych czy Lubin mają obowiązek założenia kanalizacji na całym swoim terytorium do 2010 r. Mniejsze gminy mają na to pięć lat więcej.

Gminy, których nie stać na wybudowanie kosztownego systemu oczyszczania ścieków, mogą ubiegać się o dofinansowania i kredyty na ten cel. - Wprawdzie zakończyły się już nabory na projekty w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, ale nadal można starać się o pieniądze w dwóch innych programach - zachęca Bożena Ślabska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. - Wnioski można składać jeszcze w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko oraz w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Spieszyć powinni się ci, którzy zamierzają skorzystać z pierwszego spośród wymienionych. - W tym roku skończą się już pieniądze przewidziane w tym programie - tłumaczy Robert Borkacki. - Do tej pory zakwalifikowano do realizacji 11 wniosków na łączną kwotę prawie 1,5 mln zł.

W ramach naborów konkursowych dolnośląskie samorządy mogą zgłaszać do WFOŚiGW projekty o wartości do 25 mln euro. Wnioski na inwestycje kosztujące więcej powinny trafiać do Narodowego Funduszu. Mogą je składać gminy i spółki, w których samorządy mają 100 proc. udziałów. Starają się one o pożyczki (do 75 proc. wartości projektu), dotacje (do 25 proc.) albo jednocześnie zarówno o pożyczki, jak i dotacje. Całkowita kwota dofinansowania nie może przekroczyć 100 proc. wartości projektu. W najnowszym, piątym już, naborze przyjęto wnioski czterech dolnośląskich inwestycji. Sieci kanalizacyjne zostaną rozbudowane w Oławie oraz gminach: Ziębice, Strzelin i Nowogrodziec, a zmodernizowane zostaną oczyszczalnie ścieków w Oławie, Henrykowie i Chociwelu.

O środki na stworzenie sieci kanalizacyjnej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich mogą ubiegać się gminy, jednoosobowe spółki gminy i gminne zakłady budżetowe. Nabór wniosków trwa do 30 czerwca. Wnioskodawca może starać się o refundację maksymalnie 75 proc. kosztów, ale kwota ta nie może przekroczyć 4 mln zł.

* Mieczysław Słonina, wójt gminy Zagrodno: - Bez finansowej pomocy z zewnątrz nie dalibyśmy rady stworzyć sieci kanalizacyjnej na terenie całej gminy. Przy budżecie sięgającym 10 mln zł nie moglibyśmy nawet marzyć o wybudowaniu kanalizacji za 30 mln zł. W tej chwili zaledwie cztery sołectwa w naszej gminie są skanalizowane. Pozostałe czekają na środki, ale przygotowujemy już wnioski o dofinansowania i liczymy na to, że do 2013 r. ten problem stanie się już przeszłością.

* Tadeusz Luty, kierownik wydziału ochrony środowiska w Urzędzie Gminy Długołęka: - 40 proc. mieszkańców naszej gminy jest podłączonych do sieci kanalizacyjnej, ale ten stan bardzo szybko się poprawia. Trwa u nas bardzo wiele inwestycji i za kilka lat nie będziemy nawet pamiętać o braku kanalizacji. Sposobem na oczyszczanie ścieków, który uznaliśmy za dobry, są także przydomowe oczyszczalnie ścieków. Nasza gmina dofinansowuje takie przedsięwzięcia. Każdy, kto zdecyduje się na zainstalowanie u siebie takiego urządzenia, może liczyć na 1 tys. zł pomocy. Koszt zakupu i założenia oczyszczalni to około 6 tys. zł, ale jest to bardzo opłacalna inwestycja. Taki zbiornik opróżnia się tylko raz na rok czy nawet rzadziej. Rocznie przeznaczamy na dofinansowania przydomowych oczyszczalni ok. 30 tys. zł.

* Beata Ślusarek-Nowak, inspektorka ds. inwestycji w gminie Ziębice: Na 28 sołectw mamy skanalizowane zaledwie jedno. Do tej pory skupialiśmy się na budowie sieci wodociągowej i po prostu zabrakło nam już środków na kanalizację. Teraz koncentrujemy się właśnie na niej. Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie o wartości 50 mln zł, dzięki czemu rozbudujemy oczyszczalnię w Henrykowie, a pięć miejscowości północnej części gminy zyska sieć kanalizacyjną. Poza tym nasz budżet pozwala nam na kanalizowanie jednej miejscowości w ciągu roku i będziemy to sukcesywnie czynić.

* Stanisław Moik, wójt gminy Wisznia Mała: Mieszkańcy naszej gminy nie są specjalnie zainteresowani stworzeniem sieci kanalizacyjnej. Bardziej frapują ich kwestie oświetlenia czy jakości dróg, a sprawa oczyszczania ścieków schodzi na dalszy plan. Często słyszę też obawy o koszty, jakie wynikają z przyłączenia gospodarstwa do kanalizacji. Mimo to dzięki dofinansowaniom budujemy sieć w trzech miejscowościach. Pewnie nie uda się nam skanalizować całej gminy, bo w kilku miejscowościach mamy zagęszczenie mieszkańców mniejsze niż 120 osób na planowany kilometr kanalizacji.

* Mariola Jakubów, kierowniczka jednostki realizującej projekt Karkonoskiego Systemu Wodociągów i Kanalizacji: Brak kanalizacji był dla nas dużym problemem. Turyści, zwłaszcza zagraniczni, którzy przyjeżdżali do atrakcyjnych turystycznie gmin tworzących Związek Gmin Karkonoskich, trafiali do ośrodków, które nie spełniały europejskich standardów. Przy ośrodkach były szamba, a na każdym piętrze zwykle tylko jeden węzeł sanitarny. Wybudowanie łazienki w każdym z pokoi wymagało podłączenia ośrodków do kanalizacji. Dlatego cztery z sześciu gmin należących do Związku postanowiło wspólnie wybudować sieć. Dzięki temu nie tylko staną się bardziej konkurencyjne turystycznie, ale także mogą reklamować się jako atrakcyjniejsze dla inwestorów.

Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław
http://mojadlugoleka.blogspot.com - Strona miejscowości Długołęka -
http://dietpharmacy.pl - Polecany dietetyk z Długołęki
Avatar użytkownika
Bray
 
Posty: 817
Dołączył(a): 19 maja 2008, 15:32
Lokalizacja: Długołęka

Reklama

  Nieznany Nieznana

Re: Są pieniądze na kanalizację Dolnego Śląska

Postprzez Gość » 11 sie 2009, 11:56

ci co sa przy korycie to sie nazra a ludzia zostana ochlapy... i tyle bedzie kanalizacji
Gość
 

  Nieznany Nieznana

Re: Są pieniądze na kanalizację Dolnego Śląska

Postprzez Lewy » 11 sie 2009, 19:37

Anonymous napisał(a):ci co sa przy korycie to sie nazra a ludzia zostana ochlapy... i tyle bedzie kanalizacji


Nie przesadzajmy. Jak będziemy wprowadzać i kontynuować takie idee to nasz kraj się nigdy nie zmieni. To już nie są czasy komunizmu, że pieniądze zostawały u góry, a zwykli ludzie nie mieli z nich niczego. Myślę, że skoro jesteśmy w UE, a ten projekt jest współfinansowany przez UE to oni rozliczą nas z każdej złotówki. ;)
Avatar użytkownika
Lewy
 
Posty: 317
Dołączył(a): 19 maja 2008, 15:43
Lokalizacja: z nienacka

  Nieznany Nieznana

Re: Są pieniądze na kanalizację Dolnego Śląska

Postprzez Gość » 12 sie 2009, 06:29

no tak pieniazki sa ale trzeba je dobrze wykorzystac, a nie zyc w przekonaniu ze sa...
Gość
 

  Nieznany Nieznana

Re: Są pieniądze na kanalizację Dolnego Śląska

Postprzez Biały » 12 sie 2009, 21:50

A wy komuchy, nadal żyjecie przekonaniami i narzekacie że za złodziejstwo zaczynają karać.
Avatar użytkownika
Biały
 
Posty: 519
Dołączył(a): 8 lip 2008, 16:14

  Nieznany Nieznana

Re: Są pieniądze na kanalizację Dolnego Śląska

Postprzez Gość » 6 paź 2009, 06:45

widac ze smark jakis z ciebie bo nie masz pojecia co wypisyjesz...cos uslyszaly uszka i dawaj...rozejzyj sie wokolo siebie i pomysl w jakim krajuz zyjesz...komunizm sie dawno skonczyl a inwestycje ida powoli i ciagle cos brakuje...temat byl kanalizacja - to zapoznaj sie z tematem w gminie to bedziesz inaczej spiewal ( chyba ze niepelnoletnim nie udziela informacji... )
Gość
 

  Nieznany Nieznana

Re: Są pieniądze na kanalizację Dolnego Śląska

Postprzez Biały » 8 paź 2009, 22:45

Wymoderowano. Sorry wszystkich co mnie czytają ale "gość" zaczyna mnie wnerwiać. Sumienie cie gryzie??? Za dużo nas pookradałeś?? Przyznaj się w czyjej kieszeni jesteś??

Sorry Biały ale niestety musiałem skasować te epitety. Rozumiem twoje zdenerwowanie. ~Bray
Ostatnio edytowano 9 paź 2009, 13:06 przez Biały, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Biały
 
Posty: 519
Dołączył(a): 8 lip 2008, 16:14


Powrót do Czystość, środowiskoKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników

Najlepsza agencja celna uk jaką znam.