Wilczyce: potrzebujemy chodników

  Nieznany Nieznana

Wilczyce: potrzebujemy chodników

Postprzez Bray » 15 lip 2008, 16:01

Z cyklu w 50 dni dookoła Wrocławia

Wilczyce: potrzebujemy chodników

Jedyny w Wilczycach most na Widawie stoi tu m.in. dzięki mieszkańcom nadmorskiego Darłowa. To oni w 1997 roku zrzucili się i przysłali do wsi pierwsze pieniądze do budowę przeprawy. Bardzo się przydały. Dotychczasowy, żelazny wojskowy most zniszczyła bowiem powódź. Ten, który stał tu jeszcze wcześniej - drewniany - zawalił się.

Potrzebne na budowę nowej przeprawy pieniądze podarowali nie tylko mieszkańcy Darłowa, ale i Unia Europejska. Dlatego ludzie mostek nazywają unijnym.
Ale radość z wybudowanej po powodzi porządnej przeprawy nie trwała długo.

Most niszczą kursujący nim regularnie kierowcy ciężarówek. Nie zważają na znak zakazujący wjazdu autom ważących więcej niż 15 ton. Przez Wilczyce wożą głównie piasek i materiały budowlane. To idealny skrót dla kierowców jadących z Wojnowa na Psie Pole.
- Na pewno te ciężarówki ważą więcej, niż 15 ton. Niektóre z ładunkiem mają ze 40 ton - uważa Wojciech Janowicz, sołtys Wilczyc. Jakby na potwierdzenie jego słów, na moście pojawia się wywrotka wyładowana po czubek piaskiem.
Sołtys martwi się, że jak tak dalej pójdzie, most może po prostu się zawalić. - Tylko czekać, aż nadzór budowlany go zamknie ze względu na fatalny stan techniczny - wzdycha.
Wtedy mieszkańcy Wilczyc stracą możliwość dobrego i szybkiego połączenia z Wrocławiem od strony Wojnowa.

Tego problemu jeszcze kilka lat temu nie było. Stał się palący dopiero ostatnio, kiedy w okolicy zaczęło się budować sporo osiedli i domów jednorodzinnych. To także tam dojeżdżają ciężarówki.
- Pal licho, żeby to była jedna, dwie ciężarówki na dzień. Ale one kursują non stop - denerwuje się sołtys Janowicz.
Wie, że rozwiązanie tego problemu nie będzie proste.
- Myślałem o jakimś fotoradarze, ale one są przecież tylko do kontroli przekraczających prędkość. Najlepiej, gdyby policja pojawiała się u nas częściej i wlepiła parę mandatów. Od razu tiry znikną - uważa.

Policjanci z komisariatu w Długołęce o sprawie wiedzą. Sęk w tym, że do dyspozycji mają tylko dwa radiowozy na całą gminę.
- Nie możemy wysłać tam patrolu na cały dzień - mówi mł. asp. Jacek Gąsior z komisariatu. Widzi jednak pewien sposób: - Ustawimy bramy ograniczające wysokość pojazdów. Wtedy wysokie ciężarówki na most nie wjadą.

Strach na poboczu
Mieszkańcy Wilczyc jak jeden mąż powtarzają, że potrzeba im chodnika przy głównej drodze, czyli ul. Wrocławskiej.
- Zgłaszają mi ten problem co zebranie - wzdycha Wojciech Janowicz, sołtys wioski. Świetnie rozumie ludzi, bo przy drodze jest gimnazjum i dzieci chodzą tedy do szkoły. Są też sklepy.
- Kierowcy pędzą tędy 70-80 km na godzinę. Jest niebezpiecznie - przyznaje sołtys.
Droga jest powiatowa i to starostwo odpowiada za chodnik.
- Staramy się o niego od dawna, ale starostwo tłumaczy, że nie ma pieniędzy. Mogłaby pomóc gmina - mówi Marian Śliwa, były sołtys.

Został kamień
Najstarsi mieszkańcy Wilczyc pamiętają, że jeszcze po wojnie stał w ich wsi piękny pałac, który otaczał mur z 1700 roku.
Wjeżdżało się tu przez okazałe bramy. Pod koniec wojny właściciel majątku wyjechał, a pałac spalili sowieci. Potem na terenie folwarku powstała spółdzielnia rolnicza.
Po upadku spółdzielni w 1956r. zrujnowany pałac rozebrali miejscowi. Z pamiątek historii zachował się tylko głaz w parku z wyrytym napisem - nazwiskiem żołnierza Oskara, mieszkańca wsi, który zginął w 1915 roku pod Sommą.
- Takich głazów było dwanaście, każdy pod dębem, ale ludzie je rozkradli - wspomina Józef Malinowski, mieszkaniec wioski.
Był to tzw. "gaj bohaterów", utworzony dla uczczenia pamięci 12 żołnierzy z Wilczyc poległych w czasie I wojny światowej.

Trudno o działkę
Nie dość, że są tuż za Wrocławiem, to jeszcze mają kanalizację, której zazdroszczą im mieszkańcy niektórych osiedli na Psim Polu.
Z tego m.in. powodu Wilczyce są bardzo atrakcyjne dla osób, które chcą wybudować dom, a i dla deweloperów. O działkę bardzo tu trudno, dwa miesiące temu 1 metr kw. kosztował 300 zł. Dużo ziemi kupili kiedyś obcokrajowcy i czekają z jej sprzedażą, aż ceny urosną.
Niedługo ruszy natomiast budowa osiedla Małe Wilczyce, gdzie deweloper planuje postawić 300 domów. Najtańszy kosztuje ponad 600 tys. zł.

Eliza Głowicka - POLSKA Gazeta Wrocławska
http://wroclaw.naszemiasto.pl/w_50_dni_dookola_wroclawia/specjalna_artykul/650294.html?g=2976
http://mojadlugoleka.blogspot.com - Strona miejscowości Długołęka -
http://dietpharmacy.pl - Polecany dietetyk z Długołęki
Avatar użytkownika
Bray
 
Posty: 817
Dołączył(a): 19 maja 2008, 15:32
Lokalizacja: Długołęka

Reklama

  Nieznany Nieznana

Re: Wilczyce: potrzebujemy chodników

Postprzez LOLO » 8 paź 2008, 18:28

wilczyce :!: macie jusz chodniki a ine wioski nie majom nic :!: Olesniczka Losice Januszkowice Dobroszuw SZczodre Tokary :!: :!: i wiele inych wiosek
LOLO
 
Posty: 9
Dołączył(a): 29 wrz 2008, 18:23

  Nieznany Nieznana

Re: Wilczyce: potrzebujemy chodników

Postprzez Pazureus » 8 paź 2008, 18:58

LOLO - zapraszam na onet
Pazureus
 
Posty: 46
Dołączył(a): 23 maja 2008, 18:45
Lokalizacja: Dłk

  Nieznany Nieznana

Re: Wilczyce: potrzebujemy chodników

Postprzez LOLO » 8 paź 2008, 19:21

a poco :?: prawde pisze

[ Dodano: 2008-10-08, 20:23 ]
NO DOBRA ale nie tylko wilczyce majom taki problem ale tesz ine WIOSKI W NASZEJ GMINIE


@EDIT Lewy
LOLO za brak znajomości zasad pisowni języka polskiego oraz za nic nie wnoszące do tematu posty otrzymujesz ostrzeżenie. Dalsze ignorowanie zasad pisowni i netykiety zostanie odpowiednio ukarane.
Ostatnio edytowano 8 paź 2008, 19:58 przez LOLO, łącznie edytowano 1 raz
LOLO
 
Posty: 9
Dołączył(a): 29 wrz 2008, 18:23

  Nieznany Nieznana

Re: Wilczyce: potrzebujemy chodników

Postprzez Gość » 19 mar 2009, 18:17

Mieszkam we Wilczycach i jak narazie doliczyłam się w swojej wiosce jednego chodnika, a mianowicie na ulicy Borowej, gdzie miejscami jest on szerszy od jezdni, ale to taka mała dygresja. Co do chodników, to wieś potrzebuje także naprawy ulic, gdyż jadąc np ul. Dworską często brakuje asfaltu i przez co znosi kierowców na pobocze także ulica Wrocławska wymagałaby remontu. Na tak szybko rozwijającą się wieś, w której przybywa coraz więcej mieszkańców to 4 ulice wylane są tylko asfaltem, zaś reszta wsi tonie w błocie po kolana.

Co do kamienia, uważam, ze powinna go przejąć szkoła we Wilczycach, postawic go np. w bibliotece jako eksponat, gdzie każdy mógłby go oglądać, gdyż może on podzielić losy pozostałych kamieni. Jestem ciekawa, jakby zwrócić się do ludzi z prośbą w odnalezieniu pozostałych kamieni, aby oddtworzyć Gaj bohaterów, może by akurat sie znalazły jeszcze ze dwa kamienie. Na parkingu koscielnym w kiełczowie stoi pomnik upamiętniający żołnierzy, którzy walczyli w I Wojnie Światowej zastanawia mnie to czy na tym pomniku są wypisane tylko nazwiska poległych żołnierzy pochodzących z Kiełczowa czy znajdują się tez na nim nazwiska żołnierzy z pobliskich miejscowości. W poszukiwaniu kamieni warto byłoby przejechać się też na centarz w Nadolicach, gdyż zostali tam pochowani żołnierze niemiecy z całego Dolnego Śląska. Co do Gaju Bohaterów, to ponoć długo istniał i nie został on zniszcxozny zaraz po wojnie, gdyż rozmawiając z ludzmi w wieku mojej mamy pamiętają oni wielki krzyż i kamienie z wyrytymi po niemiecku napisami. Ciekawe czy pod tymi dębami leżały tylko kamienie czy pochowano tez pod nimi ciała żołnierzy. Podobno we Wilczycach był takż ecmentarz, ale niestety nie wiem dokładnie, w ktorym miejscu.
Mało kto też o tym wie, ale Wilczyce miały też swój herb, szkoda że władze Wilczyc nie starają się o to, aby wieś mogła posługiwać się swoim herbem.
Gość
 

  Windows XP Firefox

Odp.: Wilczyce: potrzebujemy chodników

Postprzez xman nie kman » 4 gru 2010, 16:45

Moze ktoś dac zdjecie tego zachowanego kamienia "z nazwiskiem żołnierza Oskara'' zeby wiedziec czego i jak duzego szukac .
Kazdy z kamieni maial napis?
Pozdrawiam
xman nie kman
 

  Windows 7 Firefox

Odp.: Wilczyce: potrzebujemy chodników

Postprzez Sauron » 1 sty 2012, 22:54

Niestety, póki człowiek jest młody zdrowy to sobie jeszcze jakość poradzi idąc zabłoconym pseudo poboczem. Zimą strach iść wieczorem do sklepu, jak się ma poruszać inwalida na wózku. Niestety póki samochodziarzy i bogatych ludzi to nie dotyczy to nic sobie z tego nie robi, ale was tez możne dopuść nieszczęście.
Sauron
 
Posty: 3
Dołączył(a): 15 cze 2010, 14:39


Powrót do WilczyceKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników

płyty warstwowe