Rada Gminy 2010-2014

Forum o Wójcie oraz pracownikach Urzędu Gminy. Zadaj pytanie Pani Wójt.
    Windows XP Internet Explorer 7

Odp.: Rada Gminy 2010-2014

Postprzez mm_kielczow » 29 gru 2010, 15:01

Ważka napisał(a):Mam wrażenie ...


Mniej roboty to odwolac Wojtowa, a wtedy tez bedzie zgoda. Jak masz narzedzia to do dziela, a nie zrzedzic.

Mam juz dosc tych wszystkich "zawiedzionych", "zdegustowanych" i obsikanych.
Rzniecie niewinne zatroskane baranki a Wojtowej lizecie wszystkie czlonki i nieczlonki.

Przed nami glosowania nad budzetem, wtedy moze bedzie co komentowac. Poki co to sama propaganda, ktora myslycie ze kogos oglupicie ?
mm_kielczow
 
Posty: 199
Dołączył(a): 17 lis 2010, 12:15
Lokalizacja: Kiełczów

Reklama

    Windows 7 Firefox

Odp.: Rada Gminy 2010-2014

Postprzez renia » 29 gru 2010, 19:47

ważka zgadzam się z tobą byłam na sesji widziałam to co pokazują radni z PO to śmiech na sali.Na spotkaniach przedwyborczych obiecywali współpracować dla dobra gminy z każdym wójtem .Co są warte te obietnice Żenada.mm kiełczów zastanów się kogo wybrałeś dorady dla osłody poliż se lizaczka bo zachowujesz się jak dziecko któremu zabrano tego lizaka
renia
 
Posty: 56
Dołączył(a): 29 lis 2010, 19:30

    Windows XP Firefox

Odp.: Rada Gminy 2010-2014

Postprzez antek_emigrant » 29 gru 2010, 20:36

MM-Kiełczów zawiodłeś mnie......zmienić Wójtową, miesiąc PO wyborach, wczoraj pisałem Es[peranto ,że ten co nie umie się POgodzić z wynikiem wyborów potrzebny jest demokracji jak zadra w tyłku. A na kogo chcesz zmienić bezpartyjną Wójtową? Może na Kandydata PO, tego który w swoim małym rodzinnym obwodzie nie potrafił przekonąć tak wielu by go POparło. Może POprzednia kandydatka POpierana przez Samoobronę( chyba jest w Radzie- ma blisko) by cię uszczęśliwiła. Może mogłaby coś zablokować, wysypać zboże, chodzić cały czas po pasach koło selgrosu, może radni PO skorzystają ze wzorów Leppera. Wiem,że sami POtrafią zwołać uroczystą sesje Rady Gminy, by później nie przyjść. A może POprzedni kandydat( nazwiska nie pamiętam) kefir czy coś POdobnego związanego z nabiałem, byłby dobry. A może jakiś czarny koń np pan Chlebowski miałby dobry program dla naszej Gminy. Wiem z POprzednich postów ,że POpierasz każdego z dobrym merytorycznym programem(p. Jaruzelski odpada jest ciężko chory , może się nie wylizać).......Kogoś POminąłem......oczywiście twoją ulubienicę: Panią Anię.....".dziękuje Pani Aniu, wspaniale pani Aniu, dobrze pani Aniu, proszę pani Aniu, może znajdzie pani jeszcze dla nas czas, może moderatorzy znajdą jakieś rozwiązanie dla pani Ani" ... Muszę cię ostrzec MM cytując klasyka....Jeżeli ciągle będziesz mieszać herbatę to od samego mieszania nie zrobi się słodsza .
antek_emigrant
 

    Windows Vista Firefox

Odp.: Rada Gminy 2010-2014

Postprzez Demostenes » 29 gru 2010, 23:54

Ważka napisał(a):Jeżeli tak ma wyglądać współpraca (a właściwie jej brak) rady gminy a wójtową,to proponuję rozwiązać obecną radę i na to miejsce powołać ludzi, którym los i dobro gminy leży na sercu i chcą rzetelnie pracować na jej rzecz.


Niestety Szanowna Pani ale odwołać RG to może jedynie rada ministrów a nie tzw. wola mieszkańców. Wola tzw. "emigrantów" tym bardziej nie jest brana pod uwagę bo jeśli emigrowali to chyba lepiej im na zielonej wyspie lub gdzie indziej?! Co nie Antek?

To że wójtowa nie może się przystosować do rady, która nie chce głosować tak jak ona karze to nie problem rady tylko jej. Moim zdaniem bardzo ciekawy rozwój wydarzeń. Rada nie daje sobie zrobić koło przysłowiowej d..y bo to w końcu ona rządzi a wójtowa jest od wykonywania jej zaleceń. Oby tak dalej! Pierwsze miesiące będą polem walki pomiędzy wójtową i jej klubem a większościową radą. Z tego co widzę to większość zwolenników klubu "w przyszłość" sądzi, że rozbicie strony przeciwnej to tylko kwestia czasu. Tymczasem po drugiej stronie jest duża determinacja i stąd mamy sytuację gdzie "w przyszłość" wraz z wójtową tupie nóżkami a druga strona działa...
Avatar użytkownika
Demostenes
 
Posty: 69
Dołączył(a): 20 cze 2008, 17:54
Lokalizacja: stoned

    Windows XP Firefox

Odp.: Rada Gminy 2010-2014

Postprzez kotow7 » 30 gru 2010, 01:20

mm_kielczow co za "buractwo" z Ciebie wychodzi, bo Twój ostatni post to mizerota straszna i do tego agresji tyle... Święta nie wpłynęły na poprawę nastroju? A szkoda. antek... pięknie przedstawił Twoje lizusostwo w stosunku do Radnej - piękna robota :-)

Mam dziwne wrażenie, że jedynym celem radych PO i ich zwolenników jest doprowadzenie do pata w pracach Gminy i znalezienia pretekstu przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Wójtowej. Nic dla Gminy wszystko dla "nas".
"Tupanie nóżkami" to teraz klasycznie robota radnych PO. Wojują szabelką, bo chcą pokazać kto rządzi i sprawdzić na ile mogą sobie pozwolić.
Pewność o jedności radnych PO zaskakuje mnie... Od razu kojarzy mi się nasza polityczna historia... Był taki jeden polityk, który ręczył za jedność klubu poselskiego, ganiali za nim po sejmie tłumem, nawet ubierali takie same krawaty. Tylko ta jedność budowana była na wekslach, czyli na kasie. Gdy okazała się, ze to zobowiązanie jest g... warte, olali go, a teraz są w niebycie. Oczywiście to skojarzenie... :lol:
I ja jednak poczekam do wiosny... Będzie budżet i pierwsze dzielenie "łupów" dla poszczególnych radnych. Będą tacy co ochłapy dostaną, bo budżet nie spełni ich oczekiwań (nie da się). Zobaczymy kto będzie tym najbardziej niezadowolonym. Obstawiamy?
I jeszcze jedno spostrzeżenie. Ciekawe jak długo radni PO zgodzą się na sterowanie nimi przez Pana Dytkę. Oni ponoszą odpowiedzialność prawną i polityczną za swoje działania a Pan Dytko bawi się teraz nimi. Jak długo zgodzą się na bycie "marionetkami"? Ktoś pęknie, spoko...
kotow7
 
Posty: 585
Dołączył(a): 27 paź 2008, 00:18

    Windows Vista Internet Explorer 8

Odp.: Rada Gminy 2010-2014

Postprzez mm_kielczow » 30 gru 2010, 09:04

kotow7 napisał(a):mm_kielczow co za "buractwo" z Ciebie wychodzi, bo Twój ostatni post to mizerota straszna i do tego agresji tyle ...


Masz racje, poniosło mnie. Przepraszam za formę, treść pozostawiam bez zmian. Denerwują mnie już ci wszyscy klakierzy, którzy przywiązani do fartuszka Pani Wójt ronią łzy i rozpaczają nad tym że już nie może niepodzielnie panować. To nie są żadni zdegustowani zawiedzeni czy zniesmaczeni. To są po prostu ludzie zależni od pozycji Wójtowej, którzy materialnie stracili na zmianie.

Wszystkim którym tak ckno do wspaniałej współpracy jaka miała miejsce przed wyborami chciałbym przypomnieć na czym polega ta dobra współpraca między Radą Gminy a Wójtem. Rada Gminy ma uchwalać uchwały a Wójt ma je realizować. Oto ich zadania. Czyli Wójt ma nie wtrącać się do RG, tylko brać uchwały które RG uchwaliła i REALIZOWAĆ. Takie zadania i taki rodzaj współpracy przewiduje dla tych organów polskie prawodawstwo. Rada mówi co ma być zrobione, a Wójt wykonuje.

Ewentualny brak współpracy jaki może zaistnieć to :
1. RG nie podejmuje uchwał, czym uniemożliwia Wójtowej działanie.
2. Wójt nie realizuje tego co ustala RG w uchwałach.

Obserwujecie tego typu zjawiska ?

kotow7 napisał(a):Mam dziwne wrażenie, że jedynym celem radych PO i ich zwolenników jest doprowadzenie do pata w pracach Gminy i znalezienia pretekstu przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Wójtowej.


Kotow, a wyjaśnij proszę, po co radnym PO/NG jakiś pat ? Przecież oni mają przewagę i mogą zlecić Wójtowej realizację swoich planów. Jeśli Wójtowa nie będzie tego realizować, to nie wypełnia zadań jakie dla niej przewiduje ustawa - i wtedy faktycznie jest do usunięcie. Więc o jakim pacie mówisz ? Pat to jest potrzebny Wójtowej, żeby nie musieć podporządkowywać się Radzie.


Budżet. Będzie uchwalony, może nie w grudniu ale będzie. A że uchwalanie budżetu potrwa dłużej niż zwykle, to też chyba nic nadzwyczajnego. Jesteśmy miesiąc po wyborach. Przygotowanie budżetu trochę trwa. Chyba żeby Radni po prostu wzięli propozycję Pani Wójt i ją uchwalili, ale wiadomo że Radni tego nie zrobią, bo nie po to zostali Radnymi żeby teraz klepać wszystko Wójtowej, tak jak ona chce.
mm_kielczow
 
Posty: 199
Dołączył(a): 17 lis 2010, 12:15
Lokalizacja: Kiełczów

    Windows XP Firefox

Odp.: Rada Gminy 2010-2014

Postprzez kotow7 » 30 gru 2010, 16:36

mm-kielczow tak jak przyjmuję wytłumaczenie za chwile słabości tak nie przyjmuję tezy, że radni Wójtowej burzą się bo stracili na tym finansowo : "To są po prostu ludzie zależni od pozycji Wójtowej, którzy materialnie stracili na zmianie."
Sugerujesz coś? Przecież to nieodpowiedzialne. Jeżeli masz na myśli dodatki z tytułu przewodniczenia komisjom rady to taka zależność stworzyła się teraz w klubie PO/NG. Przepraszam już klub "Aktywni"... Tylko jakoś mało... Może "małoAktywni" będzie lepiej..

Uchwalą uchwalą budżet tylko jaki i kiedy? Z doświadczenia pewnie wiesz, że wszelkie przeróbki są gorsze od oryginału. Poprawiany budżet, bez posiadanej wiedzy będzie niewypałem. Bo nawet jak urzędnicy podadzą swoje uzasadnienie wydatków to Radni PO tego nie zaakceptują doszukując się podtekstów, chęci wprowadzenia w błąd. I następne miesiące skupią się na poprawkach do poprawek...

Po co pat? Przecież to proste... By za wszystko winić Wójtową, by pokazać, że nie da się współpracować, by mówić, że nie możemy działać z tą Wójtową, nie da się, więc łatwiej zmienić wójta niż radę, zatem referendum.

A czemu nie odniosłeś się do roli Pana Dytki i "marionetek" lub "podziału łupów", czy chociażby do tzw. weksli ? To nie mniej ciekawe wątki. Celowo przez Ciebie pominięte?
kotow7
 
Posty: 585
Dołączył(a): 27 paź 2008, 00:18

    Windows XP Internet Explorer 7

Odp.: Rada Gminy 2010-2014

Postprzez mm_kielczow » 30 gru 2010, 19:25

kotow7 napisał(a):mm-kielczow tak jak przyjmuję wytłumaczenie za chwile słabości tak nie przyjmuję tezy, że radni Wójtowej burzą się bo stracili na tym finansowo : "To są po prostu ludzie zależni od pozycji Wójtowej, którzy materialnie stracili na zmianie."
Sugerujesz coś? Przecież to nieodpowiedzialne.


Powyzszy moj cytat nie odnosil sie do radnych lecz do forumowiczow takich jak "Wazka". Nagle wpadaja na forum aby obwiescic nam swoj niesmak, zdegustowanie czy tez rozczarowanie tym, ze okropni radni-wilkolaki z PO nie chca wspolpracowac ze wspaniala Wojt. Wydaje mi sie ze z mojego postu wyraznie wynika do kogo te slowa sie odnosily.

kotow7 napisał(a):Jeżeli masz na myśli dodatki z tytułu przewodniczenia komisjom rady to taka zależność stworzyła się teraz w klubie PO/NG. Przepraszam już klub "Aktywni"... Tylko jakoś mało... Może "małoAktywni" będzie lepiej..


O jakich pieniadzach Ty mowisz kotow ? Ile sie dostaje za przewodzenie komisji ... prosze Cie kotow.

kotow7 napisał(a):Uchwalą uchwalą budżet tylko jaki i kiedy? Z doświadczenia pewnie wiesz, że wszelkie przeróbki są gorsze od oryginału. Poprawiany budżet, bez posiadanej wiedzy będzie niewypałem. Bo nawet jak urzędnicy podadzą swoje uzasadnienie wydatków to Radni PO tego nie zaakceptują doszukując się podtekstów, chęci wprowadzenia w błąd. I następne miesiące skupią się na poprawkach do poprawek...


Wydaje mi sie ze uchwala budzet w terminach przewidzianych ustawowo, a jesli nie to ustawa tez przewiduje na to wyjscie. Nie chce mi sie teraz szukac, ale pewnie mozna pojechac przez jakis czas na prowizorium. Dlaczego a priori uwazasz ze budzet, ktory uchwali rada bedzie niewypalem ? Bo bedzie nie taki jaki chce Wojtowa i jej urzednicy ? No bo nie powiesz mi ze to merytoryczni urzednicy bez konsultacji z Wojtowa ten budzet przygotowuja ;-). Nie wyrokuj poki nie zobczysz czegokolwiek. Wsrod radnych PO sa przynajmniej dwie ksiegowe, ktore pewnie slowo budzet juz wczesniej slyszaly.

kotow7 napisał(a):Po co pat? Przecież to proste... By za wszystko winić Wójtową, by pokazać, że nie da się współpracować, by mówić, że nie możemy działać z tą Wójtową, nie da się, więc łatwiej zmienić wójta niż radę, zatem referendum.


Ale jesli Wojtowa bedzie wspolpracowac, tzn. realizowac to co jej zleci poprzez uchwaly rada, to po co ja wymieniac ? Bedzie wypelniac swoja role i nie bedzie powodu do zmian. Po co jakas inna ? Jesli zas nie bedzie wypelniala zadania jakie naklada na nia ustawa, to oczywiscie ze nalezy ja zmienic.

kotow7 napisał(a):A czemu nie odniosłeś się do roli Pana Dytki i "marionetek" lub "podziału łupów", czy chociażby do tzw. weksli ? To nie mniej ciekawe wątki. Celowo przez Ciebie pominięte?


Odnosze sie do tego co mnie zaciekawia, interesuje, denerwuje, tam gdzie chce przedstawic swoja opinie. Jesli na cos nie odpowiadam, to zazwyczaj jest to jedna z nastepujacych sytuacji :
a.) zgadzam sie z tym i nie widze koniecznosci dodania czegos wiecej
b.) jest to wg mnie bzdura i nie warto nawet komentowac
c.) zagadnienie nie jest dla mnie interesujace
d.) nie mam zdania, a nie uwazam ze koniecznie musze cos zawsze powiedziec
e.) nie mam ochoty

Prawde mowiac nie bardzo pamietam co pisales o Panu Dytce i nie bardzo mi sie chce przewijac do gory, bo prawde mowiac nic ciekawego tam sie nie spodziewam ... no ale dobrze, sprobuje.

Odnosnie krawatow z Samoobrony to, coz ... takie masz skojarzenie. Ja mam podobne w stosunku do Wojtowej i jej radnych ... ale ani z Twojego, ani z mojego skojarzenia nic nie wynika, wiec nad czym tu rozprawiac.

Budzet, dzielenie lupow i rozpady. No coz, szklanej kuli nie mam, Ty tez. Jestes przekonany do pewnego scenariusza. Ja mam wiare w to ze bedzie inaczej, pewnosci nigdy w takich sprawach nie ma. Wierze jednak ze radni maja swiadomosc tego ze :
a.) glosowali na nich wyborcy ktorzy nie chca rzadow Ekipy Pani Wojt. Jesli teraz przejda na strone Pani Wojt, bedzie to zdrada wyborcow.
b.) Jesli Pani Wojt uda sie ich czyms przekupic, to beda dla niej duzo warci i cos zyskaja tylko na poczatku. Pozniej juz takich ludzi nikt nie szanuje. Pozniej wejda w jej uklad i stana sie tak samo zalezni jak obecni Radni Pani Wojt. Wyborcy Wojt i tak ich nie docenia, a wyborcy ktorzy ich wybrali, poloza na nich krzyzyk.

Ale jak bedzie, zobaczymy. Nie zamierzam o tym dyskutowac bo to wrozenie z fusow.

Pan Dytko. Nic mi nie wiadomo o tym ze Pan Dytko steruje Radnymi ani ze ktos jest czyjas marionetka. Tak sobie po prostu piszesz po to zeby jatrzyc, nie majac absolutnie nic na poparcie swoich zarzutow. Bo gdybys mial, to bys to tutaj obszernie opisal. Nie odnosilem sie wiec do tego, bo wyladowalo w kategorii "bzdury".
mm_kielczow
 
Posty: 199
Dołączył(a): 17 lis 2010, 12:15
Lokalizacja: Kiełczów

    Windows Vista Internet Explorer 8

Odp.: Rada Gminy 2010-2014

Postprzez mm_kielczow » 30 gru 2010, 22:27

kotow7 napisał(a):Z doświadczenia pewnie wiesz, że wszelkie przeróbki są gorsze od oryginału. Poprawiany budżet, bez posiadanej wiedzy będzie niewypałem. Bo nawet jak urzędnicy podadzą swoje uzasadnienie wydatków to Radni PO tego nie zaakceptują doszukując się podtekstów, chęci wprowadzenia w błąd. I następne miesiące skupią się na poprawkach do poprawek...


Jeszcze raz odniosę sie do tej Twojej wypowiedzi, ponieważ widzę w niej coś bardzo niepokojącego.

Po pierwsze nie ma żadnego oryginału. Jeśli jako oryginał masz na myśli budżet przygotowany przez Panią Wójt wcześniej, bez konsultacji z obecnym składem rady, który ma ten budżet zatwierdzić, to nie jest to żaden oryginał, lecz ... tak naprawdę to nie jest to nic. Dokument ten bowiem nie był konstruowany wg wytycznych obecnej rady, która ma go zatwierdzić i wziąć za niego odpowiedzialność.

Po drugie, znacznie ważniejsze, w swojej wypowiedzi próbujesz odebrać radzie jej ustwowe kompetencje. Zarzucasz radzie brak wiedzy i w konsekwencji odmawiasz prawa do zmian w tym budżecie a tym samym stanowienia o treści budżetu. Kotow, proszę Cie, są jakieś reguły gry przewidziane dla poszczególnych ról. Reguły tej gry określił ustawodawca. Dał Radzie prawo do decydowania o uchwale budżetowej. Gdyby ustawodawca chciał żeby budżet ustalał Wójt, dałby Radzie rolę reprezentacyjną, honorową, czy Bóg wie jaką. Ale jednak ustawodawca określił że to Rada Gminy ustala budżet, a Wójt po prostu go realizuje.

Jeżeli odbierasz Radzie Gminy prawo do określenia i póżniej uchwalenia budżetu wg ich zamierzeń i uzasadniasz to tym że nie mają oni odpowiedniej wiedzy, to mam tylko nadzieję że Pani Wójt nie prezentuje podobnego stanowiska. Bo jeśli by tak było, to nie zdziwię się, że współpraca z kimś kto próbuje przejąć kompetencje RG, będzie dla RG bardzo trudna.

Myślę że Twój pogląd na te sprawy powinien bardzo szybko się zmienić. Bo jeśli nie uznamy podstawowych reguł gry, to zupełnie do niczego nie dojdziemy.
mm_kielczow
 
Posty: 199
Dołączył(a): 17 lis 2010, 12:15
Lokalizacja: Kiełczów

    Windows 7 Internet Explorer 8

Odp.: Rada Gminy 2010-2014

Postprzez kotow7 » 30 gru 2010, 23:07

mm_kielczow nie rozpisywałbym się na temat roli Pana Dytki, bo po pierwsze wskazałbym swoje źródło informacji :-) , po drugie w ten sposób podnosiłbym rangę Jego znaczenia dla radnych, po trzecie wiem co wiem i dla mnie to "oczywista oczywistość". A Twoja postawa to z psychologicznego punktu widzenia tzw. "wyparcie" :-)
Ja nie o krawatach pisałem tylko o wekslach, czytaj uważnie...
Budżet jest, jest opracowany profesjonalnie, nie przez 2 księgowe, które nie były związane z samorządem gminnym, ale przez sztab ludzi, którzy od lat tym się zajmują. Moje obawy to "majstrowanie" przy nim przez ludzi, którzy nie mają doświadczenia, którym brak wiary w uczciwość i zaangażowanie owego zespołu ludzi.
Jak mantrę powtarzasz, ze rada ma rzadzić a wójt wykonywać jej polecenia. Jeżeli tak jest jak piszesz, to dlaczego ustawodawca tak mocno umocowuje prawnie wójta/burmistrza/prezydenta? Wybory bezpośrednie to mandat najwyżeszego umocowania prawnego. Radni w naszej gminie wybrani zostali w wyborach proporcjonalnych, ich mandat jest o wiele mniej umocowany prawnie, ba są ciałem kolegialnym ( co jest dużą zaletą jak i wadą). Przykład? Jak ma się liczba głosów radnego 170 do 5100 Wójtowej? Powiesz mniejsza liczba głosujacych w danym okręgu? Może, ale to właśnie odniesienie do istoty wyborów bezpośrednich.
I poczytaj ustawę o samorzadzie gminnym, dowiedz się w ilu pkt jest mowa, że wójt wykonuje polecenia, a w ilu, że decyduje, prowadzi itd.
kotow7
 
Posty: 585
Dołączył(a): 27 paź 2008, 00:18

    Windows 7 Chrome

Odp.: Rada Gminy 2010-2014

Postprzez Łukasz Surowiec » 31 gru 2010, 08:38

Oj, kotow7 - Twoja interpretacja faktów jest naprawdę zadziwiająca. Słabsze, mocniejsze umocowanie prawne- o czym Ty piszesz ? Dobrze, że nie podjąłeś wątku mandatu moralnego :mrgreen:

Tak, jak pisał mm_kiełczów - role w samorządzie terytorialnym są jasno określone. To co ma robić wójt czy burmistrz wynika w właściwych przepisów. Podobnie jest w przypadku rady gminy czy rady miasta. Nic tu nie zmienią dywagacje o liczbach bezpośrednio oddanych na osobę głosów, zwłaszcza że Twoja interpretacja jest po prostu manipulacją, która ma na celu osłabienie pozycji rady.
Najtrudniejszy jest koniec miesiąca, zwłaszcza 30 ostatnich dni...
Łukasz Surowiec
 
Posty: 143
Dołączył(a): 22 lis 2010, 10:54
Lokalizacja: Brzezia Łąka

    Windows XP Firefox

Odp.: Rada Gminy 2010-2014

Postprzez antek_emigrant » 31 gru 2010, 11:41

Cześć KO......... Jestem wszędzie tam gdzie PO, pcha sie do władzy...P SUROWIEC.....reprezentuje mniejszość z Brzeziej Łąki, a także mniejszość całej Gminy, która chce ,żeby większość siedziała cicho i się przypatrywała ich rządom.Z tego co wiem , to akurat w Brzeziej Łące, a znam wyniki z tej miejscowości ( nie mówię o Kątnej, Oleśniczce ) ludzie głosowali przeciw takiej sytuacji, gdzie ich Wójt jest tylko narzędziem( ustawa i kompetencje Rady zna może 3% wyborców). Przyzwolenie społeczne by mniejszość decydowała ( ma się nijak do ustawy), ale jest najważniejszym atrybutem demokratycznie wybranej władzy. Wójt wygrał w 10 obwodach do 4( terytorialnie to była masakra, ilościowo najwyższa wygrana w II turze w Powiecie Wrocław) Większość matematyczną można sobie zorganizować i rządzić mniejszościowo. Gorzej ,jak mniejszość uwierzy ,że jest większością. Tak jak PEOWCY, którzy piszą na tym forum ,że wygrali wybory. A prawda jest taka,że wygrali te wybory tak samo jak armia czerwona wygrała dla nas wolność. Cel radnych PO jest wciąż ten sam" Robota Dla Kandydata PO". Jak to zrobić juz za 9 miesięcy odwołać Wójta który nie chce współpracować z Radą . Nie mogą się tego doczekać, a to będzie ich POlityczne harakiri. Dobrze by było ,żeby ich hojny partyjny sponsor opłacił referendum , ale nie z naszych składek które przejdą do ZUS-U.
antek_emigrant
 

    Windows XP Internet Explorer 8

Odp.: Rada Gminy 2010-2014

Postprzez esperanto » 31 gru 2010, 14:13

kotow7 napisał(a):Ciekawe jak długo radni PO zgodzą się na sterowanie nimi przez Pana Dytkę. Oni ponoszą odpowiedzialność prawną i polityczną za swoje działania a Pan Dytko bawi się teraz nimi. Jak długo zgodzą się na bycie "marionetkami"? Ktoś pęknie, spoko...

Kotow7 masz rację, bardzo ciekawe kto "pęknie". Coś mi się wydaję, że pierwsi pękną radni od p. wójt kiedy dojdzie do walki o drugiego wiceprzewodniczącego Rady Gminy. Ciekawie będzie :)
Jak to jest? Jak człowiek przepisze jedną książkę, to jest to plagiat. Jak trzydzieści - praca magisterska :)
esperanto
 
Posty: 180
Dołączył(a): 26 lis 2010, 15:51

    Windows 7 Internet Explorer 8

Odp.: Rada Gminy 2010-2014

Postprzez kotow7 » 31 gru 2010, 20:59

esperanto wcale nie musi bzc dwch wicepryewodnicyczch. A po takich afrontach ze strony klubu PO na wspópracę w ramach ich klubu nikt się nie zdecyduje. Ponadto sami wielokrotnie podkreślaliscie, że "siłą" tej grupy jest jedność. Kiedyś pisałem i teraz powtórzę: "daremne żale próżny trud..."

Łukasz nie oczekuję,żze zgodzisz się ze mną, byłbym w szoku. Ale tak jak i wczesniej, zobaczysz, że ja miałem rację. I cały czas mieszacie rolę rady z rolą wójta. Po to stworzono dwie instytucje i zniesiono zasadę powoływania wójta/prezydenta/burmistrza przez radę gminy/miasta, bo ma to być instytucja niezależna od rady (wójt/prezydent/burmistrz wybierany w wyborach bezpośrednich). Wspólpraca tak, zależność od rady nie, bo nie ona powołuje wójta. No ok zależność jest w ramach współpracy, ale tylko w kwestiach budżetu i realizacji uchwał. By podkreślić pozycję wójta wprowadzono zasadę wyborów bezpośrednich, poczytaj komentarze do ustawy o samorzadzie gminnym, odrób zadanie, a nie krytykuj, bo tak oczekuje Guru.

Do zadań wójta należy w szczególności:
1) przygotowywanie projektów uchwał rady gminy,
2) określanie sposobu wykonywania uchwał,
3) gospodarowanie mieniem komunalnym,
4) wykonywanie budżetu,
5) zatrudnianie i zwalnianie kierowników gminnych jednostek organizacyjnych
6) Wójt kieruje bieżącymi sprawami gminy oraz reprezentuje ją na zewnątrz

Do wyłącznej właściwości rady gminy należy:
1) uchwalanie statutu gminy,
2) ustalanie wynagrodzenia wójta, stanowienie o kierunkach jego działania oraz przyjmowanie
sprawozdań z jego działalności,
3) powoływanie i odwoływanie skarbnika gminy, który jest głównym księgowym budżetu, oraz
sekretarza gminy - na wniosek wójta,
4) uchwalanie budżetu gminy, rozpatrywanie sprawozdania z wykonania budżetu oraz
podejmowanie uchwały w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium z tego tytułu,
5) uchwalanie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz
miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego,
6) uchwalanie programów gospodarczych,
7) ustalanie zakresu działania jednostek pomocniczych, zasad przekazywania im składników
mienia do korzystania oraz zasad przekazywania środków budżetowych na realizację zadań
przez te jednostki,
8) podejmowanie uchwał w sprawach podatków i opłat w granicach określonych w odrębnych
ustawach,
9) podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy, przekraczających zakres zwykłego
zarządu, dotyczących:
a) określania zasad nabycia, zbycia i obciążenia nieruchomości gruntowych oraz ich
wydzierżawiania lub najmu na okres dłuższy niż trzy lata, o ile ustawy szczególne nie
stanowią inaczej; do czasu określenia zasad wójt może dokonywać tych czynności
wyłącznie za zgodą rady gminy,
b) emitowania obligacji oraz określania zasad ich zbywania, nabywania i wykupu przez
wójta,
c) zaciągania długoterminowych pożyczek i kredytów,
d) ustalania maksymalnej wysokości pożyczek i kredytów krótkoterminowych zaciąganych
przez wójta w roku budżetowym,
e) zobowiązań w zakresie podejmowania inwestycji i remontów o wartości przekraczającej
granicę ustalaną corocznie przez radę gminy,
f) tworzenia i przystępowania do spółek i spółdzielni oraz rozwiązywania i występowania z
nich,
g) określania zasad wnoszenia, cofania i zbywania udziałów i akcji przez wójta,
h) tworzenia, likwidacji i reorganizacji przedsiębiorstw, zakładów i innych gminnych
jednostek organizacyjnych oraz wyposażania ich w majątek,
i) ustalania maksymalnej wysokości pożyczek i poręczeń udzielanych przez wójta w roku
budżetowym,
10) określanie wysokości sumy, do której wójt może samodzielnie zaciągać zobowiązania,
11) podejmowanie uchwał w sprawie przyjęcia zadań, o których mowa w art. 8 ust. 2 i 2a,
12) podejmowanie uchwał w sprawach współdziałania z innymi gminami oraz wydzielanie na ten
cel odpowiedniego majątku,
12a) podejmowanie uchwał w sprawach współpracy ze społecznościami lokalnymi i regionalnymi
innych państw oraz przystępowania do międzynarodowych zrzeszeń społeczności lokalnych i
regionalnych,
13) podejmowanie uchwał w sprawach herbu gminy, nazw ulic i placów będących drogami
publicznymi lub nazw dróg wewnętrznych w rozumieniu ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach
publicznych (Dz.U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2086, z późn. zm.), a także wznoszenia pomników,
14) nadawanie honorowego obywatelstwa gminy,
14a) podejmowanie uchwał w sprawie zasad udzielania stypendiów dla uczniów i studentów,
15) stanowienie w innych sprawach zastrzeżonych ustawami do kompetencji rady gminy.

Gdzie tu mowa o zależności. Ona jeżeli już jest to wspólna, oparta na wspóracy. Popatrz na 2 pkt zadań wójta.
kotow7
 
Posty: 585
Dołączył(a): 27 paź 2008, 00:18

    Windows 7 Chrome

Odp.: Rada Gminy 2010-2014

Postprzez Łukasz Surowiec » 1 sty 2011, 08:08

kotow7 napisał(a):Łukasz nie oczekuję,żze zgodzisz się ze mną, byłbym w szoku.

O ile sobie przypominam, to parę razy zgodziłem się z Tobą w przedwyborczej dyskusji.
kotow7 napisał(a):I cały czas mieszacie rolę rady z rolą wójta. Po to stworzono dwie instytucje i zniesiono zasadę powoływania wójta/prezydenta/burmistrza przez radę gminy/miasta, bo ma to być instytucja niezależna od rady (wójt/prezydent/burmistrz wybierany w wyborach bezpośrednich).

Kotow7- niezależna w sensie powoływania. Zarówno rada, jak i wójt otrzymuje mandat społeczny do pełnienia swojej funkcji. Jednak pomiędzy tymi organami władzy samorządowej istnieją inne zależności, nazwałbym je funkcyjne, tego nie zanegujesz.

kotow7 napisał(a):odrób zadanie, a nie krytykuj, bo tak oczekuje Guru.

Jesteś bezczelny. Twoje insynuacje i osobiste wycieczki są żenujące. Przyjmij proszę do wiadomości, że niektórzy mogą mieć swoje zdanie, które nie jest inspirowane przez nikogo z zewnątrz. Ja nie odwołuję się do pełnionej przez Ciebie zawodowo funkcji, chociaż miejscami wypadało by napisać, jaki przykład dajesz młodzieży prezentując (lub pochwalając) tutaj taki, a nie inny styl wypowiedzi i podejście do wyników demokratycznych wyborów. W tą stronę ma się toczyć nasza dyskusja ?

kotow7 napisał(a):Do zadań wójta należy w szczególności:
(...)
4) wykonywanie budżetu,

Do wyłącznej właściwości rady gminy należy:
4) uchwalanie budżetu gminy, rozpatrywanie sprawozdania z wykonania budżetu oraz
podejmowanie uchwały w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium z tego tytułu,


Gdzie tu mowa o zależności. Ona jeżeli już jest to wspólna, oparta na wspóracy. Popatrz na 2 pkt zadań wójta.


Zależności służbowej nie ma, to oczywiste. Ale czarno na białym jest napisane, kto budżet ustala, a kto go realizuje. Podobnych korelacji jest więcej, gdyż podział władzy na ustawodawczą i wykonawczą (a taki istnieje również na linii rada-wójt) zmusza zarówno do współpracy (o czym wspominałeś), jaki i niejako posłuszeństwa w realizacji uchwał tego, kto jest odpowiedzialny za ich wykonanie.
Przyznasz zaś sam, że co jak co, ale budżet jest dosyć ważny dla nas, mieszkańców gminy.
Najtrudniejszy jest koniec miesiąca, zwłaszcza 30 ostatnich dni...
Łukasz Surowiec
 
Posty: 143
Dołączył(a): 22 lis 2010, 10:54
Lokalizacja: Brzezia Łąka

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Urząd Gminy



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników